Aproape 60 de persoane au fost evacuate, duminică, dintr-un hotel din Voluntari, judeţul Ilfov, după ce un incendiu care a cuprins două autoturisme s-a extins la o ţeavă de alimentare cu gaz.
Măsura preventivă a fost luată în condiţiile în care forţele de intervenţie au constatat că ţeava de gaze este fisurată.
ISU Bucureşti Ilfov anunţă că echipajele furnizorului de gaz au oprit alimentarea în zona în care se află conducta fisurată. În urma incidentului nu au fost înregistrate victime.
- Explozie într-un bloc din Bistrița. O persoană ajuns la spital
- Explozia din Rahova, cele mai recente informații: Risc mare să se prăbușească clădirea. Anchetă cu drone și nacele. Toate persoanele decedate sunt femei. Un rănit, transferat în Austria
- Explozia din Rahova: Clădirea, risc major pentru viața locatarilor. Se recomandă demolarea controlată a patru etaje – raport ISC
Incendiul a izbucnit pe bulevardul Pipera din oraşul Voluntari, unde două autoturisme parcate în apropierea unui hotel care funcţionează într-o clădire cu parter şi cinci etaje au luat foc.
„Incendiul la cele două autoturisme a fost stins. În acest moment asigurăm măsuri specifice de prevenire şi protecţie ca urmare a fisurării acestei conducte de gaze, ţinând cont ca este în apropierea unei construcţii P+5 (hotel)”, informează ISU Bucureşti Ilfov.
Circulaţia în zonă a fost blocată, fiind solicitată şi prezenţa unei echipe de intervenţie de la furnizorul de gaz.