Presa din Elveția, despre reacțiile apărute după eliminarea lui CFR Cluj: "Românii au lansat teoria conspirației"

Jurnaliștii elvețieni au comentat reacțiile apărute după meciul dintre Young Boys Berna și CFR Cluj din Europa League.

Elvețienii de la Blue Win scriu că românii au lansat teoria conspirației și au acreditat ideea că CFR Cluj a fost dezavantajată pentru că arbitrul a vrut să se răzbune după ce Sebastian Colțescu a avut o reacție considerată rasistă de fotbaliștii de la Baskasehir și PSG.

"Arbitrul Bastien a atras imediat furia românilor prin decizia sa de a acorda un penalti extrem de controversat. După meci s-a vorbit despre fraude și furturi. În plus, românii au lansat și teoria conspirației. Francezul Bastien a vrut cumva să-i 'întoarcă favoarea' arbitrului român pentru incidentul rasist din meciul PSG - Basaksehir din Liga Campionilor", au comentat cei de la Blue Win.

CFR Cluj a fost eliminată din Europa League după ce a pierdut, scor 1-2, cu Young Boys, în ultimul meci din Grupa A. CFR a primit golul de 1-1 în prelungiri, după un penalti acordat cu o ușurință incredibilă. Ardelenii aveau nevoie de victorie pentru a se califica.

În minutul 89, arbitrul a acordat un penalti pentru o presupusă lovitură a lui Bălgrădean, care a fost și eliminat. Reluările au arătat însă că penaltiul a fost acordat cu o mare ușurință deoarece Bălgrădean a atins mingea. Nsame a marcat din penalti și CFR Cluj a ratat o șansă foarte bună. Ultimul gol a fost marcat de Gaudino în minutul 90+6 pe contraatac.

Pe final, nervii au cedat, iar Djokovic a fost și el eliminat după ce i-a spus arbitrului că este zero barat.

După acest rezultat, AS Roma și Young Boys merg în primăvara Europa League, iar CFR Cluj este eliminată.

Clasamentul final al Grupei A arată astfel: 1. Roma 13p, 2. Young Boys 10p, 3. CFR Cluj 5p, 4. TSKA Sofia 5p.