CFR Cluj, eliminată din Europa League după un penalti acordat cu mare ușurință

CFR Cluj a fost eliminată din Europa League după ce a pierdut, scor 1-2, cu Young Boys, în ultimul meci din Grupa A. CFR a primit golul de 1-1 în prelungiri, după un penalti acordat cu o ușurință incredibilă. Ardelenii aveau nevoie de victorie pentru a se califica.

Prima repriză a fost destul de echilibrată, s-a jucat mult la centrul terenului, dar chiar și așa CFR Cluj putea intra în avantaj la pauză.

Mario Rondon a fost cel mai periculos om din atacul lui CFR și a ratat o ocazie mare de a marca în finalul primei părți.

În repriza a doua, jocul a fost ceva mai deschis, după ce CFR Cluj a început să-și asume riscuri.

Camora a avut și el o șansă bună de a marca, dar portarul elvețienilor a intervenit perfect.

Pe final, Iordănescu a riscat și l-a trimis în atac și pe Debeljuh, iar acesta a marcat în minutul 84 dintr-o fază suspectă de ofsaid, după ce șutul inițial trimis de Rondon a lovit bara.

Totuși, în minutul 89, arbitrul a acordat un penalti pentru o presupusă lovitură a lui Bălgrădean, care a fost și eliminat. Reluările au arătat însă că penaltiul a fost acordat cu o mare ușurință deoarece Bălgrădean a atins mingea. Nsame a marcat din penalti și CFR Cluj a ratat o șansă foarte bună. Ultimul gol a fost marcat de Gaudino în minutul 90+6 pe contraatac.

Pe final, nervii au cedat, iar Djokovic a fost și el eliminat după ce i-a spus arbitrului că este zero barat.

După acest rezultat, AS Roma și Young Boys merg în primăvara Europa League, iar CFR Cluj este eliminată.

Clasamentul final al Grupei A arată astfel: 1. Roma 13p, 2. Young Boys 10p, 3. CFR Cluj 5p, 4. TSKA Sofia 5p.

CFR Cluj se va concentra astfel doar pe campionat, după ce a fost eliminată și din Cupa României. Iar duminică o așteaptă derbiul cu FCSB.

YOUNG BOYS - CFR CLUJ 2-1

90+10 - Final de meci!

90+8 - Djokovic de la CFR este și el eliminat.

90+6 - GOL Young Boys! Gaudino punctează pe contraatac!

90+5 - Nsame vede cartonașul roșu.

90+3 - Elvețienii marchează din penalti prin Nsame!

90+3 - Sandomierski intră pe teren în locul lui Deac! Polonezul trebuie să apere penaltiul!

90 - Arbitrul acordă penalti dupa o intervenție a lui Bălgrădean! Portarul vede cartonașul roșu!

89 - Camora e eroul CFR-ului! Scoate cu capul de pe linie un gol ca și făcut!

89 - Burcă vede cartonașul galben.

88 - Schimbare CFR Cluj: Susic intră în locul lui Pereira.

84 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR CLUJ!!!!! Debeljuh bagă mingea în poartă după ce șutul trimis de Rondon a lovit inițial bara!!!

80 - Fotbaliștii de la CFR Cluj se încurajează reciproc și promit un iureș ofensiv pe final!

74 - Schimbare CFR: Debeljuh intră în locul lui Păun.în locul lui Pereira.

71 - Păun vede cartonașul galben.

69 - Vinicius primește într-o poziție bună, dar lovitura sa de cap e blocată.

67 - Din nou situație periculoasă în careul lui CFR, dar se acordă fault în atac.

63 - Ce ocazie!!! Camora e aproape de gol, dar mingea e respinsă miraculos!

58 - Elvețienii cer penalti, dar arbitrul acordă fault în atac.

55 - Elvețienii au o lovitură liberă, dar Burcă respinge excelent.

50 - Început de parte secundă echilibrat, se joacă mult la centrul terenului.

46 - Se reia jocul!

45 - Finalul primei reprize.

44 - Uriașă ocazie pentru CFR CluJ! Rondon combină excelent cu Păun, rămâne într-o pozție bună, dar Von Ballmoos are o intervenție fantastică!

43 - Ce ocazie! Nsame trimite pe lângă poartă dintr-o poziție ideală! Într-un tărziu se ridică fanionul pentru un offside.

41 - Rondon scapă pe contraatac, însă șutează slab si goalkeeperul elvețienilor reține fără emoții.

38 - Aebischer respinge din fața lui Burcă, la un corner înșelător al lui Păun.

34 - Rondon trece milimetric pe lângă o centrare ideală a lui Pereira.

25 - Burgy trimite cu umărul peste poarta clujenilor. Momente bune de joc ale gazdelor.

24 - Bălgrădean are o intervenție bună la o centrare din partea dreaptă a lui Mambimbi.

21 - Burgy reia cu capul peste poarta lui Bălgrădean.

11 - O nouă acțiune bună a campioanei României, cu Camora care pătrunde în careul advers, dar scapă mingea de sub control în momentul centrării.

9 - Ocazie pentru clujeni! Rondon întoarce pentru Deac, însă șutul acestuia este blocat.

1 - CFR începe în forță, cu o centrare periculoasă a lui Rondon, îndepărtată cu dificultate de fundașii elvețienilor.

INFO: Terenul de joc din Berna este artificial.

ora 19:56 - A început meciul.

Young Boys: Von Ballmoos - Hefti, Burgy, Lefort, Garcia - Ngalameu, Aebischer, Rieder, Sulejmani - Mambimbi, Nsame

Rezerve: Neuenschwander, Faivre, Zeisger, Gaudino, Elia, Siebatcheu, Maier, Maceiras, Seydoux, Martins, Seferi

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Burcă, Vinicius, Camora - Djokovic, Hoban - Deac, Păun, Pereira - Rondon

Rezerve: Sandomierski, Checicheș, Ciobotariu, Latovlevici, Susic, Debeljuh, Vojtus, Itu, Joca, Carnat

CFR Cluj are nevoie de victorie pentru a se califica în 16-imile Europa League.

În schimb, Young Boys se mulțumește și cu un rezultat de egalitate.