Portugalia și Polonia se califică la Cupa Mondială din 2022

Portugalia și Polonia au obținut calificarea la Cupa Mondială din 2022.

Portugalia a trecut în finala barajului de revelația Macedonia de Nord, pe care a învins-o cu 2-0.

Bruno Fernandes a deschis scorul în minutul 32 din pasa lui Cristiano Ronaldo. Tot el a făcut 2-0 din centrarea lui Diogo Jota în minutul 65.

În celălalt meci al serii, Polonia a învins Suedia cu 2-0. Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 49 din penalti, iar Zielinski a profitat de o gafă mare în apărarea adversă în minutul 73.

La turneul final mai sunt calificate Qatar, Germania, Danemarca, Brazilia, Franța, Belgia, Croația, Spania, Serbia, Anglia, Elveția, Olanda, Argentina, Iran, Coreea de Sud, Japonia, Arabia Saudită, Ecuador, Uruguay, Canada, Ghana și Senegal.

Din Europa, barajul dintre Scoția și Ucraina se va disputa în luna iunie. Câștigătoarea va întâlni Țara Galilor în finala barajului.

Cupa Mondială va avea loc în Qatar între 21 noiembrie și 18 decembrie.