Mihaela Buzărnescu, în finala turneului de la Bogota

Perechea româno-germană Mihaela Buzărnescu/Anna-Lena Friedsam s-a calificat în finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Bogota (WTA), dotat cu premii totale de 235.238 dolari, după ce a trecut cu 7-5, 6-1 de cuplul Arina Rodionova (Australia)/Rosalie van der Hoek (Olanda).

Buzărnescu şi Friedsam, favoritele numărul trei, au obţinut o victorie destul de facilă în faţa favoritelor numărul doi, după 65 de minute.

În primul set, cele două perechi au mers cap la cap până la 5-5, fără a avea vreo minge de break. Buzărnescu şi partenera sa au salvat apoi trei mingi de break şi au preluat conducerea cu 6-5, iar apoi au câştigat setul pe serviciul adversarelor.

Buzărnescu şi Friedsam au dominat clar actul secund, câştigând cinci ghemuri la rând de la 1-1.

Învingătoarele au încheiat cu 4 aşi şi 3 duble greşeli, salvând toate cele opt mingi de break. Rodionova şi van der Hoek au totalizat 2 aşi şi 7 duble greşeli.

Buzărnescu şi Friedsam şi-au asigurat un cec de 6.000 de dolari şi 180 de puncte WTA la dublu. În finală, ele vor întâlni învingătoarele din meciul Aliona Bolsova (Spania)/Astra Sharma (Australia) - Elixane Lechemia (Franţa)/Ingrid Neel (SUA).

Buzărnescu a fost convocată pentru meciul România - Italia, din play-off-ul Billie Jean King Cup.