Simona Halep, eliminată încă din primul tur la Doha

Simona Halep a fost eliminată, luni, în premieră, în runda inaugurală a turneului de la Doha.

Tenismena română a cedat în fața franțuzoaicei Caroline Garcia (locul 76 WTA), la capătul unui meci care a durat o oră și 33 de minute.

Jucătoarea din Hexagon, beneficiară a unui wildcard la Doha, s-a impus în două seturi, cu 6-4, 6-3.

Vezi și: Prima reacție oferită de Caroline Garcia după victoria cu Simona Halep: Planul de joc care a făcut diferența

Cu un stil agresiv și încrezătoare în șansa ei, așa cum a afirmat și după meci, Caroline Garcia a reușit s-o învingă pe Simona, care din nou a părut cam pasivă și nervoasă, mai ales în setul secund.

Cele două tenismene au mers cap la cap în primul act până la scorul de 5-4 pentru franțuzoaică, moment în care Simona și-a pierdut ușor serviciul, iar setul a mers în contul sportivei în vârstă de 28 de ani.

Afectată de modul s-a încheiat primul set, Simona si-a pierdut serviciul în debutul setului doi, iar Garcia a reușit apoi să protejeze breakul obținut și să obțină abia cea de-a doua (din 9 meciuri) victorie din confruntările cu Simona.

Pentru prezența pe tabloul principal al turneului de la Doha, Simona va fi recompensată cu un cec în valoare de 10.820 de dolari.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea jocului dintre Simona Halep și Caroline Garcia, din runda inaugurală a turneului de la Doha:

Simona Halep - Caroline Garcia 4-6, 3-6

Setul II

Game, set și meci Caroline Garcia!

Game Simona, dar franțuzoaica va servi pentru a avansa în runda următoare.

Garcia își face serviciul și este la doar un game distanță de câștigarea meciului.

Game Simona, dar rămâne diferența de un break între cele două tenismene.

Jocul franțuzoaicei continuă să fie solid, în timp ce Simona e din ce în ce mai nervoasă.

Game la 0 izbutit de tenismena noastră.

Franțuzoaica salvează trei mingi de break și se desprinde apoi la 3-0 în setul II.

Simona pare afectată de pierderea primului set, iar Garcia profită și reușește breakul.

Caroline Garcia câștigă primul game din setul secund.

INFO: Simona n-a pierdut niciodată în primul tur al turneului de la Doha, pe care l-a câștigat în 2014.

Vezi și: Rezultat neașteptat la Doha: O favorită, eliminată încă din runda inaugurală

Setul I

Simona își pierde serviciul în cel mai prost moment și Caroline Garcia câștigă primul set.

Garcia își păstrează pasul în față, 5-4, iar Simona va servi pentru a rămâne în primul set.

Simona egalează la patru.

Garcia își câștigă serviciul și rămâne în față.

Game rapid făcut de Simona, iar echilibrul se menține în acest prim set. 3-3 după aproape 40 de minute de la startul jocului.

Simona are din nou mingi de break, dar Garcia revine și își păstrează serviciul. Ce meci echilibrat avem până acum.

Alte două mingi de break salvate de Simona, care egalează cu emoții la 2.

Vine rândul sportivei din Franța să salveze trei mingi de break.

Simona salvează nu mai puțin de patru mingi de break și egalează la 1.

Franțuzoaica servește bine și câștigă primul game al meciului.

ora 15:23 - A început meciul.

INFO: Organizatorii turneului de la Doha s-au răzgândit și au hotărât ca meciul să înceapă la ora 15:20.

INFO: Martincova împinge meciul în setul decisiv. Decizia organizatorilor în cazul meciului Simonei este de neînțeles întrucât cele două jocuri sunt pe terenuri separate!

INFO: Organizatorii au hotărât să amâne startul meciului până la terminarea jocului dintre Elina Svitolina și Tereza Martincova (7-6, 4-4 la ora 14:40).

Meciul este televizat în țara noastră de postul Digi Sport 2.

În clasamentul WTA, Simona ocupă locul 27, în timp ce adversara ei din Franța, beneficiară a unui wildcard la Doha, se află pe poziția a 76-a.

Simona și Caroline s-au mai întâlnit de 8 ori până acum, sportiva noastră câșting 7 din aceste dispute.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!