Liga Campionilor: PSG și Borussia Dortmund, primele echipe calificate în semifinale, după reveniri fantastice

PSG și Borussia Dortmund au obținut, marți, calificarea în semifinalele Ligii Campionilor la capătul unor meciuri extrem de spectaculoase, cu răsturnări de scor! Ambele echipe au reușit să revină după ce au pierdut prima manșă a sferturilor.

În meciul Barcelonei, catalanii au început excelent, chiar dacă au fost dominați în primele minute de PSG, și au înscris prin Raphinha, care a deschis scorul. A urmat apoi un adevărat coșmar! Istvan Kovacs l-a eliminat pe Ronald Araujo, după un fault din postură de ultim apărător, iar Ousmane Dembele a reușit să egaleze repede.

Parisul a forțat în startul reprizei secunde și a înscris din nou, prin Vitinha. Mbappe a apărut în scenă în ultima jumătate de oră a dublei manșe în care a fost șters. A marcat dintr-un penalty obținut de Dembele, apoi din nou la capătul unui contraatac în finalul partidei.

S-a terminat 4-1 pentru PSG, care se califică în semifinalele Ligii Campionilor chiar dacă a pierdut cu 3-2 în tur.

De partea cealaltă, Borussia Dortmund a reușit, la rândul său, o remontada contra lui Atletico Madrid, pe teren propriu. După ce a pierdut cu 2-1 în Spania, echipa din Germania a luptat și a reușit să învingă pe Atletico și să se califice. Nemții au condus cu 2-0 după prima repriză, apoi Atletico Madrid a egalat, prin autogolul lui Hummels și golul lui Correa.

Echipa lui Edin Terzic a continuat să creadă că este posibilă calificarea și a marcat de alte două ori, prin Fullkrug și Sabitzer, în trei minute. S-a terminat 4-2 pentru Borussia Dortmund, iar nemții au obținut calificarea în careul de ași al Ligii Campionilor.

Astfel, prima semifinală a sezonului din Liga Campionilor este PSG - Borussia Dortmund, iar cealaltă se va stabili dintre câștigătoarele dublelor Arsenal - Bayern (2-2 în tur) și Real Madrid - Manchester City (3-3 în tur).

Barcelona - PSG 1-4 (Raphinha 12 / O. Dembele 40, Vitinha 54, Mbappe 61-pen, 90)

Min. 90+8 - Final. PSG se califică în semifinalele Ligii Campionilor.

Min. 90 - GOL PSG! Mbappe reușește dubla la capătul unui contraatac, în care Ter Stegen a avut două intervenții salvatoare.

Min. 61 - GOL PSG! Mbappe transformă un penalty obținut de Ousmane Dembele, după un fault făcut în careu de Cancelo.

Min. 54 - GOL PSG! Vitinha înscrie cu un șut de la distanță.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+5 - Pauză.

Min. 40 - GOL PSG! Ousmane Dembele înscrie și egalează!

Min. 30 - ELIMINARE! Ronald Araujo este eliminat de Istvan Kovacs pentru un fault în postură de ultim apărător, la Barcola.

Min. 28 - Ocazie PSG! Mbappe șutează puternic pe jos, după o minge așezată de Barcola, dar Ter Stegen scoate senzațional în corner.

Min. 12 - GOL Barcelona! Raphinha deschide scorul, din apropiere, după o centrare în forță din dreapta a lui Lamine Yamal.

Min. 1 - A început meciul.

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo - De Jong, Gundogan, Pedri - L. Yamal, Lewandowski, Raphinha
PSG:
Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, L. Hernandez, N. Mendes - Zaire-Emery, Vitinha, F. Ruiz - Dembele, Mbappe, Barcola

Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2 (Brandt 34, Maatsen 39, Fullkrug 71, Sabitzer 74 / Hummels 49-ag, Correa 64)

Min. 90+5 - Final! Borussia Dortmund se califică în semifinalele Ligii Campionilor.

Min. 74 - GOL Dortmund! Marcel Sabitzer marchează cu un șut frumos de la marginea careului, după o minge respinsă moale de apărarea lui Atletico.

Min. 71 - GOL Borussia Dortmund! 3-2, Niklas Fullkrug înscrie cu o lovitură excelentă de cap, după o centrare cu efect din partea stângă.

Min. 64 - GOL Atletico Madrid! Angel Correa egalează la 2, marchează din a doua încercare, după ce primul său șut a fost blocat.

Min. 49 - GOL Atletico! Hummels își trimite în proprie poartă, după un corner executat de Griezmann și o minge trimisă pe poartă de Hermoso.

Min. 45+3 - Pauză.

Min. 39 - GOL Borussia Dortmund! Ian Maatsen pătrunde excelent din partea stângă, în careu, și-l învinge pe Oblak.

Min. 34 - GOL Dortmund! Julian Brant îl învinge pe Oblak cu un șut în forță din apropiere, pe colțul scurt.

Min. 5 - Ocazie Atletico! Din situațe de 1 vs. 1, Morata nu l-a putut învinge pe Kobel.

Min. 3 - Ocazie Dortmund! Sabitzer nu l-a putut învinge pe Oblak, din apropiere, după o minge care a ajuns la el în careul spaniolilor.

Borussia Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, E. Can - Adeyemi, Brandt, Sancho - Fullkrug
Atletico:
Oblak - Hermoso, Gimenez, Witsel - Molina, M. Llorente, Koke, De Paul, Azpilicueta - Morata, Griezmann

Miercuri, 17 aprilie, se vor juca Bayern - Arsenal (2-2 în tur) și Manchester City - Real Madrid (3-3 în tur).