Emma Răducanu se califică în sferturi la Seul

Emma Răducanu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Seul, dotat cu premii totale în valoare de 251.750 de dolari, după ce a învins-o în două seturi, 6-3, 7-5, pe belgianca Yanina Wickmayer, într-o partidă disputată joi.

Răducanu (19 ani, locul 77 WTA), cap de serie numărul 6 la competiţia din capitala sud-coreeană, s-a impus după o oră şi 41 de minute de joc în faţa lui Wickmayer.

În turul următor, Emma Răducanu o va avea ca adversară pe poloneza Magda Linette, favorita numărul 3, care a trecut în trei seturi, 4-6, 7-6 (7/5), 6-2, de Kristina Mladenovic din Franţa.

Într-un alt meci din optimile de finală, elveţianca Lulu Sun, venită din calificări, a dispus cu 6-4, 7-6 (8/6) de rusoaica Anna Blinkova.

Tot joi, principala favorită de la Seul, letona Jelena Ostapenko, o înfruntă pe rusoaica Anastasia Gasanova.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din tenis!