Dinamo pierde și cu Farul și încheie anul cu 15 înfrângeri în 21 de etape

Dinamo a fost învinsă, luni seara, de Farul Constanța, scor 0-2 pe teren propriu. Echipa din Ștefan cel Mare încheie astfel anul pe penultima poziție în clasament, cu cea mai slabă apărare (43 de goluri primite) și cu 15 înfrângeri în 21 de etape.

În ultima partidă din Liga 1 din acest an, Dinamo a fost dominată clar de echipa lui Gică Hagi.

Jefte Betancor a făcut spectacol - a ratat singur cu portarul, a avut câte o bară în fiecare repriză, a deschis scorul în minutul 53 și a pasat decisiv lui Ganea, în minutul 56, pentru 2-0.

Mircea Rednic a fost nevoit să improvizeze în defensiva gazdelor, iar acest lucru s-a văzut, dinamoviștii fiind de multe ori depășiți.

După acest meci, Dinamo încheie anul pe locul 15, cu doar 12 puncte, cu unul peste ultimul loc, ocupat de Academica Clinceni. Farul urcă pe locul 6, cu 32 de puncte, la egalitate cu CSU Craiova (locul 5) și Rapid (locul 7).

Liga 1 a intrat în pauza de iarnă după această partidă. Competiția se reia pe 21 ianuarie.