Ce scrie presa maghiară după eșecul Ungariei cu România la Campionatul European de tineret

România a învins Ungaria cu 2-1 la Campionatul European de tineret Under 21, într-un meci desfășurat chiar la Budapesta, eliminând astfel din punct de vedere matematic trupa gazdă din drumul spre sferturile de finală.

Maghiarii mai au un meci cu Olanda, însă acesta va fi un joc doar de palmares pentru ei, pe 30 martie.

Mățan și Pașcanu au adus golurile formației noastre, ultimul pe final de joc, unul dramatic, în minutul 86.

EURO U21: România învinge Ungaria la Budapesta

După partidă, presa maghiară a comentat această înfrângere, pe care au pus-o mai ales pe seama unei "eliminări prostești" a lui Szoke, în prima repriză, minutul 42, pentru cumul de cartonașe galbene.

Hungary U21 vs Romania U21 1-2 Highlights & All Goals - Euro U21 2021

"Înfrângere dureroasă pentru noi. Suntem eliminați de România de la EURO. Ungaria a pierdut contra României pe Boszik Arena din Budapesta, 1-2, iar Ungaria nu mai poate avansa din această grupă. Un corner ce părea banal a cauzat multă dezordine în careul nostru, iar Alex Pașcanu a marcat pe final. Grație acestui gol, România a câștigat meciul și nu vom cunoaște niciodată ce s-ar fi întâmplat fără acel cartonaș roșu prostesc al lui Szoke. Din cauza înfrângerii, Ungaria nu mai are șanse să avanseze din grupă", a fost analiza făcută de către cei de la Nemzeti Sport după întâlnirea de sâmbătă.

România e lidera grupei cu 4 puncte, la egalitate cu Germania, cele două fiind urmate de Olanda cu două lungimi, iar Ungaria are 0.

Ultima rundă are loc pe 30 martie, iar România - Germania va începe de la ora 19, LIVE pe SpotMedia.ro.

Situația în grupa României de la EURO U21: Scenariile prin care "tricolorii" ajung în sferturi