Bayern Munchen a cucerit Supercupa Germaniei după un meci nebun cu Leipzig

Campioana Germaniei Bayern Munchen a cucerit primul trofeu al sezonului, Supercupa, după o partidă efectiv nebună împotriva deținătoarei Cupei, RB Leipzig, scor 5-3.

Sadio Mane, fostul star de la Liverpool, a debutat cu gol pentru bavarezi, în primul meci pentru aceștia fără marele Robert Lewandowski, plecat în această vară la Barcelona.

Bayern avea deja 3-0 în minutul 45 după o primă repriză fulminantă, în care Musiala, Mane și Pavard au strălucit cu golurile lor. Leipzig a fost mai periculoasă în partea secundă când a marcat prin Halstenberg și Nkunku, dar golul lui Gnabry părea că va calma spiritele. Olmo a marcat în minutul 89 pentru 3-4 și a creat niște prelungiri dramatice, încheiate totuși cu golul lui Sane pe o contră de tip școală.

Este a zecea Supercupă cucerită de Bayern în 11 finale, a treia consecutivă.

Tot sâmbătă seara, PSV s-a impus cu același scor, 5-3, în Supercupa Olandei, în fața marii rivale Ajax, în timp ce Trabzonspor a dispus de Sivasspor cu 4-0 în Supercupa Turciei.