Nici USR nu va vota Guvernul Tomac. Conducerea partidului o lansat o consultare a tuturor filialelor din țară, iar peste 90% dintre ele au decis să nu susțină Guvernul Tomac, au declarat surse politice pentru Spotmedia.
Fiecare filială a votat și a trimis voturile la București, iar mâine se anunță oficial rezultatul.
Purtătorul de cuvânt al USR, Cristian Seidler, a declarat că vineri, de la ora 17:00, Comitetul Politic al formațiunii se întrunește pentru a lua o decizie în ce privește susținerea Guvernului propus de către premierul desemnat, Eugen Tomac.
Rezultatul este unul ”destul de predictibil”, având în vedere consultările premergătoare care au avut loc la nivelul filialelor, a spus Seidler.
El e menționat că la nivelul unor filiale decizia de a nu susține Guvernul a fost votată în unanimitate, iar în alte filiale au existat puține opinii contrare.
”O să fie o ședință de Comitet Politic, mâine de la ora 17:00, desfășurată online, ca să avem o decizie formală. Dar consultările premergătoare din filiale, consultările cu toți membrii, ne arată o majoritate la nivelul tuturor filialelor: (…) să nu susținem Guvernul. Deci rezultatul Comitetului Politic este destul de predictibil”, a precizat Cristian Seidler, pentru Agerpres.
Luni, preşedintele USR, Dominic Fritz, a declarat că un guvern tehnocrat, cu girul PSD, nu ar avea putere în continuarea reformelor şi acesta este motivul pentru care i-a spus lui Eugen Tomac că vede cu greu o susţinere USR pentru cabinetul lui.
PNL a decis să nu voteze Guvernul Tomac
Liberalii au decis în şedinţa de joi că vor sta în băncile Parlamentului, dar nu vor vota Guvernul Tomac.
Hotărârea a fost luată în unanimitate, în condiţiile în care la ședința Biroului Politic Național au participat azi deputații și senatorii liberali, primarii municipiilor reședință de județ și președinții de consilii județene, care nu fac parte din BPN.
„Ca efect a acestei decizii, grupurile parlamentare nu vor participa la vot sau vor fi prezent, nu votez”, a spus Ilie Bolojan.
El a şi argumentat decizia:
"PNL a luat decizia să nu susțină învestirea acestui guvern, pentru că un guvern fără o susținere politică explicită, deci fără o susținere parlamentară explicită, acest guvern nu are puterea să continue reformele necesare pentru România și deci nu este o soluție guvernamentală în momentul de față. Un guvern fără susținere politică nu poate spera decât la supraviețuire. Un guvern fără o susținere politică și parlamentară este mai slab decât un guvern minoritar.
În condițiile în care un astfel de guvern va veni cu o măsură, cum sunt multe dintre cele pe care orice guvern care vine va trebui să le pună în practică ca urmare a deficitelor, a angajamentelor pe care le are România și a situației noastre economice, care va fi dificil de asumat, acest guvern va rămâne singur pentru că nimeni nu-l va susține.
Atunci când în comisiile parlamentare vor fi subiecte propuse de parlamentari transpolitic, care vor da bine în ochii electoratului, dar care vor însemna efecte, din păcate, de creșteri de cheltuieli sau de scăderi de venituri ale bugetului de stat, vor fi susținute de către o bună parte din parlamentari și nimeni nu va fi la răspundere, dar toți vor fi la beneficii.
Ca urmare, este foarte probabil ca în această situație să ne trezim cu propuneri parlamentare care sunt total diferite de ceea ce inițiază Guvernul".
Urmează ca și celelalte partide să decidă dacă votează sau nu Guvernul Tomac.
