Trump a ordonat atacuri aeriene asupra grupării Statul Islamic în Somalia: Acești ucigași ascunși în peșteri amenințau SUA

Trump a ordonat atacuri aeriene asupra grupării Statul Islamic în Somalia: Acești ucigași ascunși în peșteri amenințau SUA
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că a ordonat lovituri aeriene în Somalia, asupra unui strateg al grupării islamiste Statul Islamic și ai altor membri ai organizației.

”Acești ucigași, pe care i-am găsit ascunzându-se în peșteri, amenințau SUA și pe aliații lor”, a menționat Trump într-o postare pe Truth Social. ”Loviturile aeriene au distrus peșterile în care trăiau fără a vătăma civili”, a adăugat el, relatează Reuters și AFP.

Loviturile aeriene de sâmbătă au fost efectuate în Munții Golis, a declarat secretarul Apărării Pete Hegseth, care a adăugat că o evaluare inițială a indicat că mai mulți combatanți au fost uciși. El a precizat că nu au existat victime civile.

Hegseth a spus că loviturile aeriene au afectat capacitatea Statul Islamic de ”a plănui și comite atacuri teroriste”, amenințând SUA, partenerii lor și civili nevinovați.

”Trimite un semnal clar că SUA sunt mereu gata să-i găsească și să-i elimine pe teroriștii care amenință SUA și pe aliații lor, chiar în timp ce efectuăm operațiuni solide de protecție a frontierei și multe ale operațiuni sub conducerea președintelui Trump”, a precizat el într-un comunicat.

SUA au efectuat periodic lovituri aeriene în Somalia în ultimii ani, atât în timpul administrației republicane, cât și al celei democrate. O lovitură care a vizat tot militanți ai grupării Stat Islamic a fost efectuată de SUA în coordonare cu Somalia anul trecut. Aceasta a provocat moartea a trei membri ai grupării, potrivit armatei SUA.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇