PSG face încă un pas spre titlu în Franța

PSG, campioana en-titre a Franţei, şi lider la zi a obţinut sâmbătă seara o nouă victorie în Ligue 1, 3-1 cu Lens, echipa de pe locul 2, în derby-ul etapei cu numărul 31, parizienii reuşind golurile într-un interval de doar zece minute.

În faţa propriilor suporteri, PSG a punctat prin Mbappe (31), Vitinha (37) şi Messi (40), golul de onoare al oaspeţilor aparţinând lui Przemyslaw Frankowski (60, penalty). Lens a terminat partida în zece oameni, după ce Salis Abdul Samed a văzut cartonaşul roşu în minutul 19.

PSG este lider, cu 72 de puncte, în timp ce Lens este pe locul 2, cu 63 de puncte.

Într-o altă partidă, Rennes a învins la scor de neprezentare, 3-0, pe Reims, pentru gazde marcând Jeremy Doku (9, 19) şi Arthur Theate (68). Rennes ocupă locul 5, cu 53 de puncte, Reims fiind pe 8, cu 47 de puncte.

Aşa cum se ştie, vineri, în prologul etapei, Olympique Lyon a obţinut cea de-a treia victorie consecutivă învingând cu 2-1 pe Toulouse.

Oaspeţii au punctat prin Alexander Lacazette (34, penalty), beneficiind şi de autogolul lui Logan Costa (88).

Gazdele au marcat în minutul 37 prin Zakaria Aboukhlal.

Olympique Lyon este acum pe locul 7 în clasament, cu 50 de puncte, şi luptă încă să prindă un loc în cupele europene. Toulouse este pe locul 12, cu 38 de puncte.

Lider este PSG, cu 72 puncte, urmată de RCL Lens, 63 puncte şi Olympique Marseille, 61 puncte.

Ultimele trei locuri sunt ocupate de Troyes (18), cu 21 puncte, Ajaccio (19), 21 puncte şi Angers (20), cu 14 puncte.