Simona Halep s-a calificat în turul trei la US Open 2021

Simona Halep s-a calificat cu ușurință, miercuri seara, în turul trei de la US Open 2021.

În runda secundă, tenismena română a trecut de Kristina Kucova (locul 111 WTA) în două seturi, scor 6-3, 6-1, la capătul unui meci care durat doar o oră și 8 minute.

Reprezentanta noastră o va întâlni în turul trei pe învingătoarea meciului dintre Elena Rybakina și Caroline Garcia.

Vezi: Ce a spus Simona Halep după victoria cu Kristina Kucova

Meciul dintre Simona Halep și Kristina Kucova ar fi trebuit să se desfășoare pe arena numărul 17 și ar fi fost serios amânat de ploaie. Cu doar câteva minute înainte de startul jocului, însă, organizatorii au luat decizia ca întâlnirea să fie mutată pe arena centrală după ce Olga Danilovic a anunțat că nu poate juca meciul cu Naomi Osaka.

Cu acoperișul tras pe arena Arthur Ashe, Simona n-a avut niciun fel de emoții cu Kristina Kucova, aflată pentru prima oară în turul secund al Grand Slam-ului de la New York.

Simona n-a mai servit la fel de bine ca-n meciul precedent, cu Camila Giorgi, și a comis mai multe erori neforțate, dar a dictat în permanență ritmul jocului și a reușit lovituri spectaculoase.

O victorie facilă pentru favorita numărul 12, care așteaptă acum să-și afle următoarea adversară, Elena Rybakina sau Caroline Garcia.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep (locul 13 WTA) și Kristina Kucova (locul 111 WTA), din turul doi de la US Open 2021:

Simona Halep - Kristina Kucova 6-3, 6-1

Setul II

6-1 - Game, set și meci Simona Halep.

5-1 Break "alb" pentru Simona, care va servi acum pentru câștigarea meciului.

INFO: Câștigătoarea acestei întâlniri o va întâlni în runda următoare pe învingătoarea meciului dintre Elena Rybakina și Caroline Garcia.

4-1 - Game la 0 izbutit de tenismena română.

3-1 - Primul game făcut de Kucova de la 3-3 în primul set.

3-0 - Sportiva noastră salvează trei mingi de break și se desprinde apoi la 3-0.

2-0 - Break reușit de Simona.

1-0 - Simona continua seria bună și ajunge la patru game-uri câștigate la rând.

Setul I

6-3 - Simona fructifică a 3-a minge de set și își adjudecă primul act cu 6-3, după 36 de minute.

5-3 - Simona servește bine și mai are nevoie de doar un game pentru a închide setul.

4-3 - Rebreak Simona Halep.

3-3 - Kucova recuperează breakul și scorul devine egal, 3-3.

3-2 - Jucătoarea din Slovacia își face serviciul.

3-1 - Game la 0 izbutit de sportiva noastră.

2-1 - Un prim game pentru Kucova, dar Simona rămâne în față cu un break.

2-0 - Tenismena noastră consolidează breakul.

1-0 - Simona reușește breakul în primul game al meciului.

ora 19:12 - A început meciul.

19:05 - Meciul se va desfășura cu acoperișul tras.

INFO: Organizatorii US Open au mutat meciul Simonei pe arena principală (Arthur Ashe) după ce Olga Danilovic s-a retras, iar Naomi Osaka a avansat în turul trei fără să joace. Întâlnirea Simona Halep - Kristina Kucova va fi prima a zilei pe arena Arthur Ashe, cu începere de la ora 19:00 - ora României. Inițial, jocul Simonei ar fi trebui să aibă loc pe arena numărul 17, în jurul orei 20:00, după partida Elinei Svitolina cu Rebeka Masarova.

Meciul este televizat de Eurosport.

Este prima confruntare directă între Simona Halep și Kristina Kucova.

În runda inaugurală, Simona Halep a trecut de Camila Giorgi, scor 6-4, 7-6 (3), în timp ce jucătoarea din Slovacia, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser, a eliminat-o pe Li Ann, cu 7-5, 6-1.

Câștigătoarea întâlnirii se va duela în runda următoare cu învingătoarea partidei dintre Elena Rybakina și Caroline Garcia.

US Open 2021 se desfășoară între 30 august și 12 septembrie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!