Simona Halep s-a calificat în sferturi la Linz

Simona Halep și-a luat revanșa, marți, în fața Aliaksandrei Sasnovich, pentru înfrângerea suferită luna trecută la Indian Wells.

Tenismena română a învins-o pe sportiva din Belarus în turul doi al turneului de la Linz.

7-5, 6-3 este scorul cu care Simona a avansat în runda următoare, după o confruntare care a durat o oră și 38 de minute.

În sferturile de finală ale turneului austriac, Simona, care a avut primul tur liber, o va întâlni mâine pe italianca Jasmine Paolini (locul 51 WTA).

Vezi: Reacția Simonei Halep după victoria de la Linz

Simona a început ca din tun meciul cu Sasnovich (locul 85 WTA) și s-a desprins aproape imediat la 4-0. Bielorusa a revenit, însă, și a egalat la 4, dar sportiva noastră a reușit apoi un nou break și a inchis primul set cu 7-5.

Setul secund a fost controlat de Simona, care, în ciuda dificultăților din primul act, a arătat un joc solid și a reușit multe lovituri impresionante.

Urmează Jasmine Paolini, cu care Simona s-a mai întâlnit o singură dată, anul trecut, la Roma. Atunci, fostul lider WTA s-a impus cu 6-3, 6-4.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre Simona Halep și Aliaksandra Sasnovich, din turul doi al turneului de la Linz:

Simona Halep - Aliaksandra Sasnovich 7-5, 6-3

GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Game Sasnovich, dar Simona are serviciul acum pentru a închide meciul.

Game perfect pentru Simona, câștigat la 0, iar tenismena noastră este la doar un game de victorie.

Jucătoarea din Belarus nu cedează și rămâne în joc. 4-2 pentru Simona.

Game Simona, care este la doar două game-uri distanță de calificarea în sferturile de finală.

Primul game din acest set pentru Sasnovich.

Cinci game-uri consecutive pentru Simona, care se distanțează la 3-0 în acest set secund.

Break făcut de Simona.

Simona câștigă primul game din setul doi.

Simona reușeșțe breakul și câștigă primul set după aproape o oră de joc.

Game "alb" izbutit de Simona, iar Sasnovich va servi din nou pentru a rămâne în acest prim set.

Jucătoarea din Belarus egalează la 5 și trimite setul "în prelungiri".

Simona pune capăt seriei excelente a bielorusei și își câștigă serviciul.

Patru game-uri în contul lui Sasnovich, care revine de la 0-4 și egalează la 4.

Un alt break la 0 pentru Sasnovich, care urmează să servească pentru 4-4…

Sasnovich leagă două game-uri și reduce din diferență.

Break "alb" reușit de tenismena din Belarus.

INFO: Câștigătoarea acestui meci o va întâlni în sferturile de finală pe italianca Jasmine Paolini (locul 51 WTA).

Un nou break reușit de Simona, care arată multă poftă de joc.

Simona salvează o minge de break și apoi se desprinde la 3-0.

Break la 0 izbutit de Simona.

Simona își ține serviciul în startul acestui joc, după un game care a durat aproape 6 minute.

ora 17:08 - A început meciul.

Întâlnirea este televizată de postul Digi Sport 2.

Simona se află pe locul 22 în clasamentul WTA, în timp ce adversara ei din Belarus ocupă poziția 85.

Cele două s-au mai întâlnit de două ori până acum, ultima oară chiar luna trecută la Indian Wells:

2019, Wimbledon: 6-4, 7-5 pentru Simona
2021, Indian Wells: 7-5, 6-4 pentru Sasnovich

8-12 noiembrie este perioada în care se desfășoară turneul de la Linz (Austria).

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!