România încheie Liga Națiunilor cu o remiză. Am urcat în urna 2 valorică pentru Cupa Mondială

Echipa națională a României a încheiat parcursul în Liga Națiunilor cu o remiză, scor 1-1, în Irlanda de Nord. România a terminat grupa pe locul 3 și a promovat în urna 2 valorică la tragerea la sorți pentru preliminariile Cupei Mondiale din 2022.

Prima repriză a fost destul de ștearsă din partea ambelor echipe. România a avut o posesie mai bună, dar a tras o singură dată pe poartă în prima parte, prin Dennis Man.

În schimb, nord-irlandezii au jucat mult cu minge lungă și au ajuns rar la poarta noastră.

La pauză, jucătorii noștri au aflat că Serbia conduce la scor Rusia, iar acest rezultat făcea ca România să urce în Grupa II la tragerea la sorți pentru Cupa Mondială și cu un egal în Irlanda de Nord.

Din acest motiv, jucătorii români au intrat apatici pe teren în repriza secundă și s-au așezat în defensivă.

Nord-irlandezii au profitat, iar Boyce a deschis scorul în minutul 56, după o centrare din partea stangă.

România a revenit la viață abia după ce Rădoi a renunțat la sistemul cu trei fundași centrali, iar jocul a fost din ce în ce mai bun.

Egalarea a venit în minutul 81, când Bicfalvi a punctat din pasa ideală a lui Tănase.

După acest rezultat România a terminat grupa pe locul 3, cu 8 puncte. Clasamentul este următorul: 1. Austria 13p, 2. Norvegia 10p, 3. România 8p, 4. Irlanda de Nord 2p.

România a reușit totodată să urce în urna a doua valorică la tragerea la sorți pentru preliminariile Cupei Mondiale din 2022.

IRLANDA DE NORD - ROMÂNIA 1-1 (Boyce '56 / Bicfalvi '81)

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

86 - Schimbări România: Ganea și Băluță intră în locul lui Alibec și Tănase.

81 - GOL ROMÂNIA!!! Bicfalvi egalează cu un șut pe jos din centrul careului din pasa lui Tănase din partea stângă!

76 - Marin trage puternic din marginea careului, mingea e respinsă în corner!

75 - Marin pătrunde bine spre poartă, dar trage în blocaj.

74 - Schimbare România: Bicfalvi intră în locul lui Toșca.

71 - Maxim primește în careu, dar e surprins în ofsaid.

67 - Schimbări Irlanda de Nord: Lewis intră în locul lui Lewis, Washington în locul lui Boyce.

65 - Schimbari România: Mogoș intră in locul lui Crețu, iar Maxim în locul lui Man.

64 - Ce Ratare! McCan trage puțin pe lângă poartă din 12 metri!

62 - Ce ratare! Cristea ratează din doar trei metri după ce portarul advers a ieșit greșit pe centrare!

Info: Norvegia deschide scorul în Austria.

60 - McNair trage în zid din lovitură liberă de la 20 de metri.

56 - GOL IRLANDA DE NORD!!! Boyce deschide scorul după o fază fixă cu o reluare din trei metri!

55 - Contraatac periculos al adversarilor, dar ne apărăm bine și recuperăm pentru scurt timp.

50 - Început mai bun de repriză pentru nord-irlandezi, care domină total.

46 - Se reia meciul!

45 - Pauză!

43 - Centrare periculoasă în careul nostru, dar Boyce trimite în Toșca!

41 - Situație bună pentru nord-irlandezi, dar pasa spre Boyce e imprecisă.

36 - Man centrează bine din partea dreapta, Tănase preia în careu, dar trage în blocaj!

34 - Boyce trage puternic din voleu din 12 metri după un corner, mingea se duce peste poartă.

28 - Alibec cade în careu și cere penalti, dar arbitrul acordă fault în atac.

27 - Tănase trage din afara careului, mingea e deviată în corner.

24 - Nedelcearu nu e atent și le face un corner cadou adversarilor.

23 - Nord-irlandezii s-au așezat pe două linii și blochează culoarele spre poartă. Pasăm mult de-a latul terenului.

19 - România are posesia în ultimele minute, dar nu avem un mijlocaș capabil să paseze vertical. Suferim la mijlocul terenului.

13 - Momente mai slabe, se joacă mult la centrul terenului, nicio echipă nu pune stăpânire pe joc.

8 - Dennis Man trage pe jos din 13 metri, mingea ajunge la portarul advers.

5 - Un prim atac al României, dar pasa trimisă de Tănase cu călcâiul e imprecisă.

2 - Ocazie bună pentru nord-irlandezi, dar Ballard trimite pe lângă din doar 2 metri.

1 - Irlanda de Nord are o primă lovitură liberă periculoasă din preajma careului nostru.

1 - A început meciul!

Irlanda de Nord: Peacock-Farrel - Ballard, Evans, Cathcart - Kennedy, McNair, Smith, Mccann, Dallas - Magennis, Boyce

Rezerve: McGovern, Hazard, McLaughlin, Lewis, Flanagan, Galbraith, C. McLaughlin, Washington, Whyte

România: Tătărușanu - Nedelcearu, Cristea, Toșca - Crețu, Nistor, Marin, Camora - Man, Alibec, Tănase

Rezerve: Bălgrădean, Lazar, Mitrea, Pușcaș, Maxim, Ganea, Mogoș, Albu, Țâru, Bicfalvi, Manea, Băluță

Meciul e televizat de Pro TV.

În celălalt meci al serii se dispută meciul Austria - Norvegia.

Clasamentul grupei arată astfel după victoria la masa verde: 1. Austria 12 puncte, 2. Norvegia 9 puncte, 3. România 7 puncte, 4. Irlanda de Nord 1p.