Gabriela Ruse, învinsă de Iga Swiatek la Roma

Gabriela Ruse a pierdut, miercuri, în turul doi al turneului de la Roma.

Ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser, tenismena noastră a fost surclasată de ocupanta primului loc în clasamentul WTA, Iga Swiatek, aflată într-o formă incredibilă.

Tenismena poloneză s-a impus cu 6-3, 6-0 la capătul unui meci care a durat o oră și 10 minute.

Este cea de-a 24-a victorie consecutivă obținută de Iga Swiatek.

În runda următoare, sportiva de 20 de ani o va întâlni pe Victoria Azarenka.

Gabi Ruse va fi recompensată pentru prezența în turul doi de la Italian Open cu un cec în valoare de 13.176 de euro și 60 de puncte în clasamentul WTA.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, evoluția meciuliu dintre Gabriela Ruse și Iga Swiatek, din turul doi al turneului de la Roma:

Gabriela Ruse - Iga Swiatek 3-6, 0-6

Break, set și meci Iga Swiatek.

Liderul clasamentului WTA se apropie la doar un game de câștigarea meciului.

Un nou break izbutit de Iga, iar soarta meciului pare decisă.

3-0 pentru Swiatek, care controlează fără mari probleme jocul.

Break în contul sportivei din Polonia.

Iga Swiatek debutează cu dreptul în setul secund.

Iga Swiatek face un nou break și închide setul la 6-3, după 43 de minute.

Încă un break obținut de Gabi Ruse.

INFO: Câștigătoarea acestui meci o va întâlni în runda următoare pe Victoria Azarenka.

Sportiva noastră își pierde din nou serviciul, iar Iga Swiatek va servi pentru câștigarea primului set.

Rebreak Gabriela Ruse.

Un nou break izbutit de jucătoarea poloneză.

Game Iga Swiatek.

Gabi salvează o minge de break și apoi își trece în cont primul game al ei din meci.

INFO: Patru turnee WTA a câștigat Iga Swiatek în acest an: Doha, Indian Wells, Miami și Stuttgart.

Sportiva din Polonia consolidează breakul și conduce cu 2-0 în acest start de meci.

Break izbutit de liderul WTA în primul game al meciului.

INFO: Iga Swiatek vine după 23 de victorii consecutive!

ora 16:08 - Startul meciului

Vezi: WTA prezintă "5 lucruri de știut despre Gabriela Ruse"

Meciul este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Gabriela Ruse ocupă locul 57 în ierarhia WTA și a ajuns pe tabloul principal de la Roma din postura de lucky loser. De partea cealaltă, Iga Swiatek e pe primul loc în clasamentul WTA și a beneficiat de un prim tur liber.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, la Montreaux, în 2018, când poloneza s-a impus în trei seturi, scor 2-6, 6-1, 6-2.

Italian Open 2022 se desfășoară în perioada 9-15 mai.