EURO 2020: Italia se califică în sferturile de finală după prelungiri

Italia s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2020 după ce a trecut de Austria, scor 2-1, în urma prelungirilor.

Italienii au dominat prima repriză, însă intervențiile portarului Bachmann au făcut ca la pauză scorul să fie 0-0.

În schimb, Italia a căzut în partea secundă, în care Austria a avut multe momente bune.

Austriecii au și reușit să marcheze prin Arnautovic, dar reușita a fost anulată pentru un ofsaid mic.

În cele din urmă s-a ajuns în prelungiri, unde Italia a reușit să se impună.

Scorul a fost deschis în minutul 96 de Chiesa, care s-a descurcat excelent în careu.

Apoi, în minutul 105, Pessina a făcut 2-0 cu un șut din unghi.

Austriecii au punctat și ei în minutul 114 prin Kalajdzic, dar a fost prea târziu pentru a duce meciul la loviturile de departajare.

Italia ajunge astfel în sferturile de finală, unde se vă întâlni cu învingătoarea dintre Belgia și Portugalia.

ITALIA - AUSTRIA 2-1 (Chiesa '96, Pessina '105 / Kalajdzic '114)

120 - Final de meci!

119 - Chiesa lobează portarul, dar mingea e respinsă!

114 - GOL AUSTRIA! Kalajdzic marchează cu o lovitură de cap lângă bară!

111 - Austria e aproape de gol, dar Sabitzer ratează din 6 metri!

106 - Se reia jocul!

105 - Pauză!

105 - GOL ITALIA! Pessina face 2-0 cu un șut pe jos din unghi!

104 - Bachmann intervine excelent la un șut din lovitură liberă trimis de Insigne.

96 - GOL ITALIA!!! Chiesa preia excelent în careu, trage puternic și deschide scorul!

90 - Prima repriză de prelungiri a început!

90+5 - Finalul timpului regulamentar. Urmează prelungiri!

90 - 5 minute suplimentare.

84 - Berardi trimite din foarfecă, dar trage mult alături.

74 - Austria cere penalti, după o intrare asupra lui Lainer, dar jocul continuă.

72 - Insigne trage plasat, dar mingea se duce alături de poartă.

65 - Austria înscrie prin Arnautovic cu o lovitură de cap, dar reușita e anulată de VAR!

62 - Sabitzer trage bine din afara careului, mingea e deviată în corner.

52 - Alaba trage din lovitură liberă din marginea careului peste poartă.

49 - Arnautovic pleacă pe contraatac, dar trage defectuos.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

43 - Di Lorenzo reia cu capul, dar mingea se duce pe lângă poartă.

40 - Insigne face și faza defensivă și blochează un atac al austriecilor.

32 - Immobile trage superb din afara careului, mingea lovește bara!

25 - Italia are posesia, ritmul este destul de bun.

17 - Barrela trage periculos din marginea careului, dar Bachmann scoate excelent cu piciorul!

11 - Spinazzola trage din unghi, mingea se duce însă alături.

6 - Barella pasează spre Immobile, dar acesta se lovește de portarul advers.

Echipele:

ITALIA: Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola, Barella, Jorginho, Verratti, Berardi, Immobile, Insigne.

Rezerve: Sirigu, Locatelli, Belotti, Pessina, Emerson Palmieri, Chiesa, Cristante, Bernardeschi, Raspadori, Bastoni, Toloi, Meret.

AUSTRIA: Bachmann, Lainer, Dragovic, Hinteregger, Alaba, Xaver Schlager, Grillitsch, Laimer, Sabitzer, Baumgartner, Arnautovic.

Rezerve: Alexander Schlager, Ulmer, Posch, Ilsanker, Gregoritsch, Pervan, Baumgartlinger, Lienhart, Trimmel, Schaub, Schopf, Kalajdzic.

Meciul se dispută la Londra.

Câștigătoarea se va duela în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Belgia și Portugalia.