CFR Cluj pierde din nou în Conference League

CFR Cluj a fost învinsă de AZ Alkmaar într-un meci jucat joi seara în etapa a patra a Grupei D din Europa Conference League.

Gruparea olandeză s-a impus pe teren propriu cu 2-0, după reușitele lui Gudmundsson (min.5) și Pavlidis (min.86).

Cu trei înfrângeri din patru meciuri, campioana României are nevoie de o adevărată minute pentru a avansa în runda următoare a competiției.

În meciul de la Alkmaar, clujenii au încasat gol după numai cinci minute, când Gudmundsson a primit de la Karlsson si l-a învins pe Bălgrădean cu un șut la colțul lung.

Arbitrul a trecut însă cu vederea o preluare clară cu mâna a lui lui Gudmundsson.

Gazdele au continuat să fie periculose, dar Bălgrădean a avut câteva intervenții remarcabile.

Deac putea restabili egalitatea în minutul 85, însă mingea trimisă de decarul clujenilor a lovit bara porții adverse.

La faza imediat următoare, Pavlidis a stabilit scorul final al meciului cu o reluare din câțiva metri, venită în urma unei pase excelente a lui Karlsson.

În celălalt meci din grupă, Randers și Jablonec au terminat la egalitate, scor 2-2, iar clasamentul după patru runde se prezintă astfel:

1. AZ Alkmaar 10p
  2. Jablonec 5p
  3. Randers 4p
  4. CFR Cluj 1p

Următoarea etapă va avea loc pe 25 noiembrie și va propune meciurile Randers - CFR Cluj și Jablonec - AZ Alkmaar.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre AZ Alkmaar și CFR Cluj, din Conference League:

AZ Alkmaar - CFR Cluj 2-0 (Gudmundsson '5, Pavlidis '86)

'90+3 - FINALUL MECIULUI!

'86 - GOL AZ ALKMAAR !!! Pavlidis îndeplinește o simplă formalitate din câțiva metri după o pasă din partea dreapta a lui Karlsson !!!

'85 - Deac izbește bara cu o execuție superbă de la distanță.

INFO: Jablonec egalează la doi pe terenul lui Randers.

'83 - O nouă schimbare făcută de Dan Petrescu: iese Susic, intră Manea.

'78 - Schimbare la CFR Cluj: iese Culio, intră Costache.

'77 - Gudmundsson trimite cu capul peste poarta apărată de Bălgrădean.

INFO: Jablonec reduce din diferență la Randers.

'69 - Sugawara scapă doar cu un cartonaș galben după o intervenție dură la Camora.

'65 - Dublă schimbare la CFR Cluj: ies Bordeianu și Păun, intră Boateng și Petrila.

'56 - Pavlidis nu ajunge de puțin la o centrare a lui Wijndal.

'54 - Păun pătrunde periculos în careul advers, trimite spre centru, dar niciun coechipier nu se află acolo.

'53 - Karlsson trimite din unghi, iar mingea trece puțin pe lângă poarta clujenilor.

INFO: În celălalt meci al grupei, Randers are 2-0 cu Jablonec.

'47 - Bălgrădean are o intervenție foarte bună la un șut trimis de Sugawara.

A început repriza secundă.

'45 - Finalul primei reprize.

'39 - Șutul deviat al lui Camora este respins cu mare dificultate de Vindahl-Jensen.

'34 - Acțiune bună de atac a clujenilor, încheiată însă cu un șut pe lângă poartă al lui Culio.

'30 - Bordeianu șutează de la distanță, dar mingea se duce mult pe lângă poarta gazdelor.

'24 - Alibec faultează în atac și vede un cartonaș galben.

'22 - Ce ocazie! Bălgrădean respinge la o minge a lui Pavlidis, iar apoi Gudmundsson trimite pe lângă cu toată poarta goală în față!

INFO: În meciul jucat de cele două echipe în urmă cu două săptămâni în Gruia, batavii s-au impus cu 1-0, grație unui gol reușit de Karlsson, în minutul 18.

'19 - Culio îl vede bine pe Alibec, dar de la margine se ridică fanionul pentru o poziție de offside.

'18 - Burcă intervine bine și îl încurcă pe Gudmundsson, aflat într-o poziție bună.

INFO: În celălalt meci al grupei se întâlnesc Randers și Jablonec, de la aceeași oră.

'5 - GOL AZ ALKMAAR !!! Gudmundsson primește de la Karlsson și îl învinge pe Bălgrădean cu un șut la colțul lung !!!

ora 19:45 - A început meciul.

Meciul se joacă în Olanda și este televizat de ProX.

Înaintea acestui meci, CFR Cluj ocupă locul 4 în Grupa D, cu doar un punct strâns în trei meciuri. De partea cealaltă, AZ Alkmaar este pe primul loc, cu 7 puncte.

ECHIPELE:

AZ Alkmaar: Vindahl-Jensen - Sugawara, Hatzidiakos, Indi, Wijndal - Midtsjo, De Wit, Clasie - Gudmundsson, Pavlidis, Karlsson.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Bouhenna, Burcă, Camora - Bordeianu, Graovac, Culio - Deac, Alibec, Păun.

Arbitru: Alain Durieux (Luxemburg).