Liga 1: Poli Iași câștigă în inferioritate numerică la Astra și scapă de ultimul loc din clasament

Poli Iași s-a impus în deplasarea de duminică de la Astra Giurgiu, scor 2-1 în prima partidă a zilei din etapa cu numărul 5 a fazei de play-out a stagiunii competiționale 2020/2021.

Oaspeții ieșeni s-au impus în inferioritate numerică, prin golurile marcate de Onea și Passaglia, în primele 35 de minute din întălnire.

Chiar dacă Vali Gheorghe a redus din handicap în minutul 75, iar cinci minute mai târziu Platini de la Poli a fost eliminat pentru trageri repetate de timp, Astra nu a mai putut aduce egalarea pe tabelă.

A fost și un moment de panică în timpul acestui joc, în minutul 38, după un corner al gazdelor, când portarul Brănescu a fost lovit de Graovac cu piciorul în față. Portarul ieșean a rămas destul timp întins pe gazon, a fost o intervenție de urgență a medicilor, iar Ianoș Brînză i-a luat locul.

GOOOL! Astra - Poli Iași 0-2. Passaglia înscrie, după erori uriașe în apărarea gazdelor

Finalul a fost unul palpitant, dar până la urmă Poli a menținut acest rezultat. Cu cele trei puncte obținute azi, Poli Iași scapă de ultimul loc al Ligii 1, urcând pe 15 cu 17 puncte, unul peste cei de la Sibiu.

Astra rămâne pe 11, cu 24 de lungimi.

Astra: Lazar - Raspopovici, Graovac, Găman, David Bruno - G. Şerban, Crepulja, Wuthrich - Merloi, Balaure, V. Gheorghe.

Poli Iași: Brănescu - Onea, Mihalache, Baxevanos, Buşu - De Iriondo, Passaglia - Soares, Vanzo, Antonio Stan - Duranovici.

Arbitru: S.Costreie.

Salt uriaș pentru Alexandra Dulgheru în clasamentul WTA după o săptămână aproape perfectă la Zagreb