Kenyanul Eliud Kipchoge rămâne regele maratonului și la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Recordmenul mondial Eliud Kipchoge câștigă proba de maraton la două ediții consecutive ale Jocurilor Olimpice și intră în istoria Olimpiadelor de vară.

Marele atlet kenyan a câștigat cursa de 42 de kilometri de la Tokyo, cursă care a pus capăt reuniunii atletice, având un timp câștigător de 2:08:38.

S-a mers mai bine de jumătate de cursă în pluton compact, iar Kipchoge a spart ritmul spre final, pentru a câștiga al doilea aur olimpic consecutiv după Rio.

Medaliile de argint și bronz au aparținut surprinzător Europei, prin Abdi Nageeye (Olanda) și belgianul Bashir Abdi, ultimul care l-a învins surprinzător în lupta pentru medalii pe reputatul kenyan Lawrence Cherono, ce a terminat pe locul 4.

Eliud Kipchoge DOMINATES THE 2021 TOKYO OLYMPIC MARATHON

România a obținut patru medalii la Jocurile Olimpice: aur la canotaj dublu vâsle feminin, argint la canotaj patru rame masculin, argint la spadă prin Ana Maria Popescu și argint la canotaj dublu rame masculin.

Manchester City a pierdut Supercupa Angliei disputată cu Leicester. Debut de coşmar pentru Jack Grealish

Mihaela Buzărnescu, învinsă în semifinale la Winners Open

Bilanţul Covid e în creştere pe linie: 255 de cazuri noi, 8 decese şi 73 de pacienţi la ATI