Jaqueline Cristian a produs surpriza la Tenerife

Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Tenerife (Spania), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, luni seara, după ce a întrecut-o pe a doua favorită, slovena Tamara Zidansek, cu 7-5, 4-6, 6-1.

Jaqueline Cristian (23 ani, 108 WTA), venită din calificări, a obţinut cea mai importantă victorie din carieră, în faţa unei adversare de 23 de ani, aflată pe locul 33 în lume.

Românca a avut 4-1 în primul set, a fost egalată, 4-4, dar s-a impus cu 7-5. În actul secund s-a mers cap la cap, dar la 4-4 slovena a reuşit un break care a făcut diferenţa. Cristian a dominat clar setul decisiv, câştigat cu 6-1, încheind conturile după două ore şi 9 minute de joc.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 48 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe Karolina Schmiedlova (Slovacia), care a dispus de slovena Kaja Juvan cu 4-6, 6-1, 6-4.

Schmiedlova (27 ani, 85 WTA) a câştigat singurul lor meci direct, cu 7-5, 6-2, în 2020, în turul al treilea la Praga (ITF).

Tot luni, Irina Begu a învins-o în primul tur pe ucraineanca Marta Kostiuk, cu 6-4, 6-4.