FCSB s-a calificat în turul trei preliminar din Europa League, după un meci nebun cu 21 goluri!

FCSB a obținut, joi seara, calificarea în turul trei preliminar din Europa League, după un meci care va intra în istorie.

Gruparea „roș-albastră” s-a impus cu 5-4 la penaltiuri în meciul cu Backa Topola, după ce scorul la capătul prelungirilor a fost 6-6!

Decimata de coronavirus înaintea confruntării din Serbia, FCSB a aliniat un prim "11" improvizat, cu mulți jucători tineri, aflați pentru prima oară la un meci din cupele europene.

Cu doar trei rezerve disponibile și un portar adus de la echipa secundă, FCSB a început dezastruos meciul și a încasat două goluri în primul sfert de oră.

Părea că gazdele vor obține o calificare facilă, dar ce a urmat e demn de scenariul unui film.

FCSB a redus din handicap prin Coman, iar gazdele au rămas în inferioritate numerică înainte de intrarea la cabine.

În partea secundă am avut 5 goluri, dintre care două după minutul 90, iar scorul în timpul regulamentar a fost 4-4.

Gazdele au avut doi jucători eliminați

S-a trecut astfel la prelungiri, unde am avut încă patru goluri și o nouă eliminare în tabara gazdelor.

6-6, nu poartă-n casă, ci scorul după 120 de minute de joc haotic de ambele părți.

La penaltiuri, FCSB a transformat tot, iar tânărul Duncan, vinovat la vreo trei goluri, a parat un penalti și și-a dus echipa în runda următoare.

Backa Topola - FCSB 6-6 (Milicevic '11, Duronjic '14, Lukic '51, Tomanovic '90+4 și 118, Tumbasevic '105+1 / Coman '25, Man '50, '63 - penalti și '105, Balaz '90+3 - autogol, Adi Petre '108)

La penaltiuri, pentru FCSB au marcat Moruțan, Perianu, Panțîru, Adi Petre și Dennis Man.

Săptămâna viitoare, FCSB o va întâlni, în turul trei preliminar din Europa League, pe Slovan Liberec (Cehia), pe teren propriu.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre Backa Topola (Serbia) și FCSB, din turul doi preliminar al Europa League.

Tomanovic execută perfect și înscrie

min.120+2 - Finalul prelungirilor, câștigătoarea va fi decisă la loviturile de la 11 metri.

min.117 - GOL BACKA TOPOLA! Tomanovic egalează cu capul. Nu, nu e o glumă!

min.116 - Adi Petre șutează plasat de la marginea careului, dar goalkeeperul sârbilor reține cu siguranță.

min.108 - GOOOL FCSB !!! Adi Petre finalizează la o incursiune a lui Panțîru!!!

00:13 - A început repriza secundă de prelungiri.

INFO: Reamintim că gazdele au doi oameni mai puțin pe teren...

min.105+1 - Finalul primei reprize de prelungiri.

min.105+1 - GOL BACKA TOPOLA! De necrezut, dar sârbii egalează prin Tumbasevic, după o nouă greșeală a tânărului Ducan!

min.105 - GOOOL FCSB!!! Dennis Man reușește hattrick-ul cu un șut perfect de la marginea careului !!!

min.103 - Cartonaș roșu pentru Siladji (Backa Topola)! Atacantul sârbilor îl calcă pe Simion și arbitrul îl trimite direct la cabine!

min.97 - Ce paradă! Siladji scapă singur, dar Ducan are un reflex fantastic și salvează un gol ca și făcut!

min.96 - Adi Petre reia slab cu capul.

min.95 - Perianu trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

23:56 - Încep prelungirile.

min.90+6 - Finalul timpului regulamentar. Vom avea prelungiri.

min.90+4 - GOL BACKA TOPOLA! Tomanovic egalează incredibil la doar câteva secunde, cu o reluare din întoarcere!

min.90+3 - GOOOL FCSB !!! Balaz își deviază mingea în propria poartă!!!

min.79 - Petre reia peste poartă din câțiva metri, după o centrare din dreapta a lui Moruțan.

min.76 - Adi Petre scapă singur, dar controlează cu dificultate mingea și apoi trage mult peste poarta sârbilor.

min.72 - Ultima schimbare la FCSB: iese Coman, accidentat după un contact dur cu un adversar, intră ultimul jucător de pe banca de rezerve, Horșia.

min.63 - GOOOL FCSB!!! Dennis Man înscrie de la 11 metri!!!

min.62 - Penalti pentru FCSB! Coman este agățat în careu și arbitrul arată punctul cu var!

min.61 - Ce ocazie! Un fundaș sârb scoate de pe linia porții la un șut al lui Man, iar apoi portarul respinge la reluarea lui Perianu!

min.55 - Coman trage în blocaj dintr-o poziție bună.

min.51 - GOL BACKA TOPOLA! Ducan iese greșit la o centrare, iar Lukic marchează pentru gazde!

min.50 - GOOOL FCSB!!! Man egalează cu un șut frumos de la marginea careului!!!

min.46 - O nouă schimbare făcută de Pintilii: iese Buziuc, intră Robert Ion.

23:00 - Începe repriza secundă.

min.45+2 - Finalul primei reprize.

min.45+2 - Man nu ajunge de puțin la o pasă a lui Moruțan.

min.44 - Cartonaș roșu pentru Ponjevic (Backa Topola)! Apărătorul sârbilor îl faultează pe Moruțan și vede cel de-al doilea cartonaș galben!

min.27 - Filipovic iese din poartă și reține din fața lui Coman.

min.25 - GOOOL FCSB!!! Coman reia superb dintr-o poziție dificilă, la o centrare din partea dreaptă a lui Crețu!!!

min.21 - Schimbare la FCSB: iese Pantea, intră Adi Petre.

min.14 - GOL BACKA TOPOLA! Duronjic urcă scorul la 2-0, după ce-l învinge pe tânărul Ducan cu o scăriță!

min.11 - GOL BACKA TOPOLA! Milicevic deschide scorul cu o lovitură de cap din centrul careului!

min.6 - O primă ocazie a lui FCSB, cu un șut al lui Coman, respins însă de Filipovic.

ora 22:00 - Startul meciului.

INFO: Câștigătoarea acestei dispute o va întâlni în turul trei preliminar pe Slovan Liberec (Cehia), peste o săptămână, pe teren propriu. În turul doi preliminar, Slovan s-a impus, joi, cu 5-1 în deplasarea de la Riteriai (Lituania).

INFO: Pe banca de rezerve a lui FCSB se vor afla doar trei jucători: Robert Ion, Adrian Petre și Ovidiu Horșia.

Meciul se joacă în Serbia și este televizat de Look Plus.

FCSB nu va putea miza pe 9 fotbaliști, precum și pe alți nouă membri ai staff-ului tehnic, toți depistați pozitiv cu coronavirus.

Vezi: FCSB anunță oficial numele jucătorilor infectați cu Covid-19, dar și că meciul cu Backa Topola se va juca

Backa Topola a încheiat pe locul 4 în sezonul trecut al primei ligi de fotbal din Serbia.

ECHIPELE

Backa Topola: Filipovic - Balaz, Antonic, Babic, Ponjevic - Zec, Tomanovic, Tumbasevic, Milicevic - Lukic, Duronjic.
Antrenor: Zoltan Szabo.

FCSB: Ducan - Crețu, Simion, Briceag, Pantea - Perianu, Moruțan, Panțîru - Man, Buziuc, Coman.
Antrenor: Toni Petrea (absent din cauza coronavirusului).

Arbitru: Dennis Higler (Olanda).