Eduard Grosu câștigă etapa a 3-a din Turul României și redobândește tricoul galben

Eduard Grosu a câștigat a treia etapă din Turul Ciclist al României, după un atac consistent în ultimul kilometru al etapei. Românul redobândește tricoul galben și are acum 17 secunde în fața următorului clasat.

În etapa precedentă, Eduard Grosu s-a clasat pe locul 7 și a cedat tricoul galben în fața cehului Daniel Babor, care de altfel a și câștigat etapa.

În etapa de astăzi, atacul lui Eduard Grosu a fost decisiv, românul reușind să câștige detașat față de grupul urmăritor și cu peste o lungime de bicicletă față de locul 2, americanul Brendan Rhim.

grosu1
Eduard Grosu aproape de linia de finish
top-10-etapa-3

Traseul de astăzi, Târgu Mureș - Făgăraș Cetate, a inclus trei sprinturi și trei cățărări și a avut o lungime de aproximativ 155 km.

10. Emil Dima (GIOTTI-VICTORIA-SAVINI DUE), 12:21:04

Mâine urmează etapa regină din Turul României, cu celebra cățărare pe Transfăgărășan. Startul se va da din orașul Cristian, iar etapa va avea o lungime de peste 200 km.

Traseul complet al etapei: Cristian – Vulcan – Zărnești – Poiana Mărului – Șinca Nouă – Șercăița – Sebeș (Jud. Brașov) – Recea – Drăguș – Victoria – Arpașu de Sus – Cârțișoara – Transfăgărășan – Bâlea Lac – Albeștii de Argeș – Valea Uleiului – Curtea de Argeș, Curtea Domnească.