Daniel Babor câștigă a doua etapă din Turul României și îi ia tricoul galben lui Eduard Grosu

Cehul Daniel Babor (ELKOV KASPER CZECH CYCLING TEAM) a câștigat la sprint a doua etapă din Turul Ciclist al României și cu ajutorul punctelor de bonificație obținute a trecut pe prima poziție în clasamentul general, preluând tricoul galben de la Eduard Grosu.

Etapa de astăzi a avut loc între Bistrița și Târgu Mureș pe o distanță de 169 km.

Daniel Babor a trecut primul linia de finish după 3:49:51, iar podiumul a fost completat de către Joren Bloem (ABLOC CT) și Nicolas Dalla Valle (GIOTTI-VICTORIA-SAVINI DUE), înregistrați cu același timp.

Eduard Grosu a terminat etapa pe locul 7, la o secundă întârziere față de câștigător.

Top 10 cicliști în etapa a doua din Turul României

Daniel-Babor-tricou-galben
  1. Daniel Babor (ELKOV KASPER CZECH CYCLING TEAM)
  2. Joren Bloem (ABLOC CT)
  3. Nicolas Dalla Valle (GIOTTI-VICTORIA-SAVINI DUE)
  4. Matteo Malucelli (TEAM CHINA GLORY CHINA)
  5. Alan Banaszek (HRE MAZOWSCE SERCE POLSKI)
  6. Luke Mudgway (BOLTON EQUITIES BLACK SPOKE PRO CYCLING)
  7. Eduard Grosu (DRONE HOPPER-ANDRONI GIOCATTOLI)
  8. Samuele Zambeli (WORK SERVICE-VITALCARE-DYNATEK)
  9. Jakub Murias (VOSTER ATS TEAM)
  10. Mika Heming (ATT INVESTMENT)

Eduard Grosu a rămas cu tricoul albastru, cel care desemnează cel mai bun ciclist român. În top 10 în clasamentul general se mai află un român, Daniel Crista, membru în echipa națională de ciclism.