Eduard Grosu pierde prima etapă din Turul României la foto finish, dar preia conducerea la general

Lucas Carstensen (BIKE AID) a câștigat la sprint și foto finish prima etapă din Turul Ciclist al României, în fața lui Daniel Babor (ELKOV KASPER CZECH CYCLING TEAM) și a lui Eduard Grosu (DRONE HOPPER-ANDRONI GIOCATTOLI), care s-au clasat pe locurile 2 și 3.

foto-finish-etapa-1
Eduard Grosu, plan apropiat

Acest rezultat îi aduce lui Eduard Grosu tricoul galben, acela de lider al clasamentului general, datorită rezultatului bun pe care ciclistul român l-a obținut în etapa anterioară, în prolog, când s-a clasat pe locul 3, la doar o secundă și 31 de sutimi față de câștigător.

”A fost o etapă bună, nu foarte bună, în care am lucrat toată ziua pentru că celelalte echipe nu și-au asumat nimic. Îmi pare rău că nu am reuștit să câștig, am terminat la foto finish. Mâine voi încerca din nou să câștig, presiunea nu mai este pe umerii noștri, va fi dificil pentru ceilalți să dea tricoul galben jos.

Am demonstrat că avem cea mai puternică echipă, am dus trena toată ziua. Singurele probleme care pot interveni sunt mecanice sau căzăturile, altfel nu-mi fac niciun fel de probleme, condiția fizică este foarte bună, iar echipa mă susține 100%”, a declarat imediat după cursă Eduard Grosu.

O clasare bună în etapa de astăzi a avut și Cristian Răileanu, de profil cățărător, care a venit pe locul 6.

Prima etapă din Turul României a fost între Satu Mare și Bistrița, pe o distanță de peste 200 km.

Mâine, în a doua etapă, cicliștii vor pedala între Bistriţa și Târgu Mureş, iar cursa va include două cățărări, dar și două sprinturi. Dintre români favoriți la victoria de etapă sunt Eduard Grosu și Adi Marcu.