Thomas Sexton a câștigat etapa prolog din Turul României

Thomas Sexton (BOLTON EQUITIES BLACK SPOKE PRO CYCLING), 23 de ani, a câștigat prima etapă din Turul Ciclist al României 2022, o etapă prolog, de contratimp, pe distanța de 2 km, prin centrul orașului Satu Mare.

Thomas Sexton a trecut linia de finish după 02:30.54, un timp cu 52 de sutimi mai bun decât al italianului Nicolas Dalla Valle, care s-a clasat pe locul 2 (02:31.07).

Podiumul a fost completat de către românul Eduard Grosu, care a avut în plus o secundă și 31 de sutimi față de câștigător.

”Am greșit virajul din fața hotelului nostru. Condiția fizică e bună, a fost un efort intens scurt, acum vreau să mă recuperez și de mâine începe cu adevărat Turul României”, a declarat Eduard Grosu imediat după încheierea etapei.

”Este un tur în care avem multe șanse ca sprinteri”, a mai spus Eduard Grosu.

În top 10 s-a clasat și românul Daniel Crista.

10. Mika Heming, ATT INVESTMENT - 02:34.29

Turul României se află la a 55-a ediţie și are loc în perioada 6-11 septembrie, cu trasee cumulate pe circa 850 de km.

Mâine urmează o etapă lungă, de peste 200 km, între Satu Mare și Bistrița, unde se poate deja contura clasamentul, pentru că vor fi cățărări și sprinturi intermediare, cu posibilitate mare de a prinde și zone cu vânt lateral.