Ashleigh Barty și Karolina Pliskova vor juca finala de la Wimbledon

Ashleigh Barty s-a calificat în finala turneului de la Wimbledon, unde o va întâlni pe Karolina Pliskova.

Lidera clasamentului WTA a învins-o pe favorita numărul 25, Angelique Kerber, în două seturi.

Scorul a fost 6-3, 7-6 (3), la capătul unui meci ce a durat aproximativ o oră și jumătate.

Barty a început în forță și a câștigat primul set în doar 35 de minute. Setul secund a fost ceva mai echilibrat, Kerber a avut șansa să trimită meciul în decisiv, dar Barty a revenit.

Pentru Barty aceasta este prima prezență în finala de la Wimbledon, după ce anterior nu trecuse de optimi.

În a doua semifinală, Karolina Pliskova a învins-o pe bielorusa Aryna Sabalenka, scor 5-7, 6-4, 6-4.

Partida a durat aproximativ două ore și a avut un ritm excelent, în care ambele jucătoare au fost la înălțime.

Pentru Pliskova aceasta este a doua finală de Grand Slam din carieră, după cea pierdua la US Open 2016.

Finala de la Wimbledon va avea loc sâmbătă.