Ministrul Miruță și șeful Armatei laudă intervenția militarilor, pentru doborârea dronei care a survolat România vreo 80 de minute

Ministrul Miruță și șeful Armatei laudă intervenția militarilor, pentru doborârea dronei care a survolat România vreo 80 de minute
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum
Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google

După ce o dronă a traversat nestingherită timp de aproape o oră și 20 de minute spațiul aerian al României, fiind doborâtă abia deasupra județului Buzău, conducerea Ministerului Apărării susține că operațiunea este dovada că investițiile în apărarea aeriană funcționează și că Armata Română este pregătită să răspundă amenințărilor.

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, e de părere că doborârea dronei care a pătruns vineri în spațiul aerian al României arată că investițiile în apărarea aeriană „dau roade” și pledează pentru continuarea modernizării Armatei.

Între timp, au apărut și noi detalii despre intervenția F-16 și locul în care a căzut aparatul.

ADVERTISING

Miruță: „Eforturile din ultima perioadă dau roade”

Miruță i-a felicitat pe piloții români și a transmis, într-un mesaj publicat pe Facebook, că reacția rapidă a demonstrat capacitatea Armatei Române de a apăra spațiul aerian.

„Eforturile din ultima perioadă dau roade. Militarii romani au doborât o drona intrată neautorizat în spaţiul aerian romanesc, astăzi in jurul orei 11:07. Felicitări piloţilor români! Prin profesionalism, sânge rece şi reacţie rapidă, au neutralizat o dronă care a pătruns astăzi neautorizat în spaţiul aerian al României. Este încă o dovadă că Armata Română își îndeplinește misiunea fundamentală: apărarea teritoriului național și protejarea cetățenilor”, a afirmat Miruță.

ADVERTISING

El a explicat că, după detectarea țintei de către sistemele de supraveghere ale MApN, au fost activate procedurile NATO de Poliție Aeriană, fiind ridicate inițial aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Italiene. Ulterior, România a ridicat două F-16, care au primit autorizare de tragere.

„După monitorizarea și urmărirea țintei, un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române a angajat drona și a doborât-o deasupra unei zone nelocuite din județul Buzău”, a precizat ministrul.

Miruță a susținut că episodul confirmă necesitatea investițiilor în sisteme radar, capabilități antidronă și avioane moderne. „Deciziile pe care le luăm astăzi în domeniul apărării nu sunt cheltuieli. Sunt investiții directe în securitatea fiecărui cetățean și în capacitatea statului român de a-și apăra suveranitatea”, a transmis acesta.

traseu drona buzau
Foto: Infografie realizată de Spotmedia.ro cu ajutorul Gemini

Șeful SMAp: Militarii români au demonstrat că sunt pregătiți

La rândul său, șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a transmis că intervenția s-a desfășurat „în deplină conformitate cu cadrul legal și procedurile aplicabile” și le-a mulțumit tuturor militarilor implicați în misiune.

ADVERTISING

„Militarii Forțelor Aeriene Române au demonstrat, încă o dată, că sunt pregătiți să acționeze atunci când misiunea o cere. Drona care a pătruns în spațiul aerian al României a fost identificată, urmărită și doborâtă de un pilot român de F-16 (…). În spatele acestei intervenții se află ore nesfârșite de pregătire, profesionalism și o echipă întreagă care veghează permanent la siguranța spațiului nostru aerian”, a scris generalul Gheorghiță Vlad, pe Facebook.

Acesta a subliniat că „România are militari pregătiți, capabili să ia deciziile potrivite în momente dificile și să își îndeplinească misiunea cu responsabilitate” și i-a îndemnat pe oameni să urmărească doar informațiile comunicate prin canalele oficiale, nu zvonurile sau informațiile neverificate.

Drona a căzut pe un câmp între Padina și Pogoanele

Între timp, autoritățile locale au oferit noi informații despre locul unde s-a prăbușit drona.

Prefectul județului Buzău, Leonard Dimian, a declarat pentru Agerpres că aparatul a căzut pe un teren agricol, între localitățile Padina și Pogoanele. „A picat într-o zonă agricolă, pe câmp undeva, într-o zonă nelocuită, între Padina și Pogoanele. A fost doborâtă de un avion F-16 de vânătoare NATO. A putut să tragă de sus în jos și a putut s-o doboare”, a spus prefectul.

Acesta a precizat că echipaje ale ISU și structurile militare s-au deplasat în zonă pentru identificarea și recuperarea resturilor dronei, iar populația nu s-a aflat în pericol.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google