„Drumul Mătăsii” trece pe la Polul Nord: China ocolește punctele de blocaj ale transportului maritim prin Arctica

„Drumul Mătăsii” trece pe la Polul Nord: China ocolește punctele de blocaj ale transportului maritim prin Arctica
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum
Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google

Arctica se conturează ca o alternativă viabilă la rutele tradiționale de transport maritim ale lumii, pe măsură ce topirea gheții polare scurtează călătoria dintre Europa și Asia, iar navele caută să evite punctele maritime de blocaj.

Sea Legend, o companie chineză de transport maritim de containere, axată pe piețele din Turcia și Africa de Nord, va lansa în această săptămână primul serviciu regulat de transport de containere prin Arctica, potrivit Financial Times.

Serviciul săptămânal va ocoli coasta de nord a Rusiei în călătoria dintre Ningbo, de pe coasta de est a Chinei, și Felixstowe, în Regatul Unit. Compania a denumit serviciul „Drumul de Gheața al Mătăsii” („Ice Silk Road”), cu referire la vechiul Drum al Mătăsii, ruta comercială care lega odinioară China de Europa.

ADVERTISING

Călătoria va reduce aproximativ la jumătate timpul obișnuit de navigație de 40 de zile dintre cele două porturi, în funcție de condițiile din Cercul Arctic. Decizia vine după un număr record de 23 de traversări ale Rutei Maritime de Nord în vara trecută, față de 15 în 2024.

Gheața marină se topește suficient de mult spre sud în timpul verii pentru a permite navelor să treacă fără a avea nevoie de capacități de spargere a gheții.

În ciuda rivalității geopolitice privind controlul regiunii, companiile de transport maritim devin din ce în ce mai interesate de această rută ca modalitate de a evita puncte de blocaj precum strâmtoarea Bab al-Mandab, care oferă acces către Marea Roșie și unde rebelii houthi, un grup militar sprijinit de Iran, și-au reînnoit amenințările luna trecută.

ADVERTISING

Militanții houthi au declarat pe 23 iulie că au atacat două petroliere saudite în Marea Roșie, ceea ce a făcut ca prețul petrolului să depășească din nou pragul de 100 de dolari pe baril.

„A existat o creștere clară a traficului prin Arctica și pe Ruta Maritimă de Nord”, a declarat Rahul Khanna, director global pentru consultanță în domeniul riscurilor maritime la compania de asigurări Allianz.

Navele și armatorii văd acum această rută mai degrabă ca pe o oportunitate, în primul rând pentru a economisi mult timp și bani”, dar și pentru a „elimina toate punctele de blocaj geopolitice și zonele de conflict”, a spus el.

ADVERTISING

Gheața marină arctică din perioada de vârf a iernii a scăzut cu 5,8% între 2024 și 2025 — cea mai mare scădere înregistrată vreodată

Ruta Maritimă de Nord este împărțită în 28 de sectoare, fiecare având reguli diferite stabilite de administrația Rutei Maritime de Nord, controlată de Rosatom, în funcție de condițiile variabile ale gheții. Compania rusă controlată de stat emite permisele necesare pentru navigarea în această zonă.

Deși Maersk a trimis prima navă portcontainer prin ruta arctică, între Vladivostok și Sankt Petersburg, în 2018, compania daneză de transport maritim și multe alte companii europene s-au angajat să nu folosească această rută, de teama afectării ecosistemului fragil al Arcticii.

Gheața marină arctică din perioada de vârf a iernii a scăzut cu 5,8% între 2024 și 2025 — cea mai mare scădere înregistrată vreodată, potrivit unui studiu recent realizat de cercetători de la Universitatea din Southampton. Extinderea maximă a gheții marine și-a revenit ușor în acest an, dar a reprezentat totuși a doua cea mai redusă valoare înregistrată vreodată, potrivit studiului.

„Impactul încălzirii globale asupra Arcticii este cu adevărat uluitor”, a declarat fostul ministru canadian al mediului Steven Guilbeault, care traversează Arctica pentru a atrage atenția asupra problemelor care afectează extremul nord. „Schimbările climatice vor amplifica riscurile de securitate în Arctica, în special dacă în regiune vor exista din ce în ce mai multe nave care nu provin neapărat din statele arctice.”

Interesul pentru ruta arctică s-a reflectat și în creșterea comenzilor pentru nave cu clasă de gheață

Motivele pentru care companiile europene evitau această rută includ relațiile cu Rusia și schimbările climatice, a declarat Malte Humpert, expert în transport maritim arctic la High North News, publicație administrată de Universitatea Nord din Norvegia.

Citește integral articolul „Drumul Mătăsii” trece pe la Polul Nord: China ocolește punctele de blocaj ale transportului maritim prin Arctica pe Curs de Guvernare.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google