România ratează dramatic calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, deși a învins Muntenegru

România a învins Muntenegru, în ultima partidă a turneului preolimpic de handbal feminin, ratând însă calificarea la golaveraj la Jocurile Olimpice de la Tokyo, ediția din 2021.

Selecționata condusă de pe bancă de Adi Vasile a triumfat cu 28-25, iar Muntenegru merge alături de Norvegia în Asia. România a pierdut sâmbătă seara primul joc, cu Norvegia, scor 24-29. Aveam nevoie azi de o victorie la 5 goluri, ne-au lipsit așadar doar două reușite!

Prima parte a fost una haotică pentru reprezentativa noastră, cu multe gafe în apărare, cu un atac lent, previzibil pe alocuri, cu o Cristina Neagu care nu a prea funcționat de la 9 metri, dar mai ales cu o poartă care nu a funcționat deloc, având după 30 de minute o singură paradă!

România a condus mai tot primul mitan, doar o singură dată a avut Muntenegru 15-14 pe final. A funcționat totuși bine relația Neagu pasă de la 9 metri și gol Pintea pe pivot, de patru ori s-a marcat așa.

S-a terminat egal totuși echitabil, plus trebuie să adaugăm și eliminarea directă a lui Pletikosici, după o lovitură în figură la Pristaviță.

Lucrurile au stat însă din rău în mai rău și în partea secundă. Chiar dacă nu am început rău mitanul, România se vedea că înscrie puțin, poarta în continuare nu mergea, iar la un moment dat Nenezici avea 12 parade, în timp ce ambele noastre portărițe, Dedu și Dumanska, aveau 4 împreună..

Crina Pintea a fost eliminată și ea direct după un roșu, ulterior unui cot aplicat în figură unei adversare, o fază asemănătoare lui Pletikosici. Muntenegru a început să conducă jocul și a avut și două goluri avans pe tabelă.

Culmea este că România s-a mai trezit pe final, însă ca de obicei tardiv. Neagu a făcut spectacol și a ajuns la 12 goluri marcate, dar nu am reușit să învingem decât la 3 goluri Muntenegru..

Ne trebuia o victorie la cinci reușite, așa că vom privi Jocurile Olimpice de la Tokyo la televizor.

Trebuie spus la final că s-au ratat 4 aruncări de la 7 metri (Neagu trei din ele!) iar poarta a apărat doar 5 mingi în 60 de minute.

Eliminarea Crinei Pintea din minutul 40 a fost unul dintre momentele decisive ale partidei. Pe finalul partidei a mai fost o eliminare, a lui Vukcevici, după trei suspendări la rând de 2 minute..

Clasamentul turneului preolimpic, în grupa noastră, arată în felul următor:

1. Muntenegru 2 puncte, golaveraj 53-51
  2. Norvegia 2 puncte, golaveraj 52-52
  3. România 2 puncte, golaveraj 52-54

Desfășurarea întâlnirii:

Romania câștigă cu 28-25, dar pierde calificarea la Jocurile Olimpice, la golaveraj, Muntenegru și Norvegia vor merge acolo.

Min.58: GOL marcat de Neagu, al 12-lea gol, mai este doar un minut!!

Min.58: Buceschi marchează abia al doilea gol al serii, 27-25, dar e tardiv..

Min.57: Neagu se duce la 11 goluri marcate, conducem acum cu 26-25, e time-out al gazdelor.

Min.56: Am egalat cu două goluri marcate de Neagu, dar acum iarăși Muntenegru ne conduce..

Min.54: Aeriană și aproape o umilință, 24-22, Muntenegru aproape zburdă pe teren..

Min.51: Seraficeanu punctează și ea, 22-23..

INFO: Nenezici are o zi excepțională, cu 12 parade! Ambii portari ai României au doar 4..

Min.50: Este pentru prima dată când Muntenegru se duce la două goluri avans și totul se cam năruie..

Min.48: Vukcevici este eliminată din joc după ce e a treia oară suspendată două minute!

Min.46: Conducem din nou după ce Neagu trimite de la 9 metri, al șaptelea gol pentru ea..

INFO: Crina Pintea stă pe margine și izbucnește în hohote de plâns..

Min.44: Pristaviță marchează, e primul gol al nostru după multe minute de buimăceală, avem 20-19..

INFO: Neagu ratează a patra aruncare de la 7 metri, uluitor!!

Min.41: Ranusovici punctează și egalează iarăși Muntenegru...ce moment s-a ratat la 19-17 și lovitură de la 7 metri Neagu...

INFO: Ce lovitură pentru România! Crina Pintea ia roșu direct pentru o lovitură aplicată în figură...nu pare să fi fost vorba de intenție!

INFO: Polocoșer este eliminată 2 minute..

Min.38: Neagu ratează a doua aruncare de la 7 metri, ne-am fi putut duce la 3 goluri pentru prima dată azi..

Min.34: Neagu are o incursiune superbă și da al 6-lea gol al zilei, plus 2, 18-16!

Min.32: Început bun, Laura Moisă și Neagu marchează, 17-16.

ÎNCEPE PARTEA SECUNDĂ!

FINAL de primă repriză! 15 egal, multe inexactități, am gafat mult în apărare, nu avem poartă, iar în atac suntem foarte lente. Ne trebuie o victorie la 5 goluri pentru a merge la JO de la Tokyo!

Min.28: Alt gol prin celebra relație doi la doi, patru goluri are și Pintea, 14-14.

Min.27: Prima dată când Muntenegru conduce pe tabelă, poarta noastră nu scoate nimic, avem o singură paradă în circa 30 de minute!!

Min.26: Am luat două goluri stupide, după o bară a lui Neagu, în loc de 14-12 se face 13 egal..

Min.24: Încă un gol din acțiune Neagu, al patrulea azi.

INFO: Pletikosici ia roșu direct pentru o lovitură în figură la Pristaviță!

Min.23: Crina Pintea marchează de două ori la rând, schema clasică, pasă Neagu la pivot.

Min.21: Neatenție în apărare și egalează iarăși Muntenegru, 10-10, Ranusovici primul gol al serii..

Min.19: Neagu marchează primul gol de la distanță, de pe picioare, a pleznit mingea excelent.

INFO: Nenezici are 6 parade! Neagu ratează din nou de la 9 metri..

Min.16: Seraficeanu marchează de pe extrema dreaptă, pasă bună Pristaviță, avem plus 2 acum!

Min.15: 7-6 pentru noi, conducem din nou pe tabelă, e primul gol pentru Pristaviță.

Min.12: Neagu dă al doilea azi, tot de la 7 metri, 6-5, trebuie să începem să ne desprindem ușor-ușor..

Min.11: 5-5, din nou egalitate, intră și Pristaviță pe teren, trebuie să găsim iar soluții în atac.

Min.10: 5-4, avem două jucătoare eliminate, după ce Perianu s-a apărat în semicerc. Avem câteva minute problematice acum..

INFO: Crina Pintea eliminată, prima eliminată din echipa noastră astăzi.

Min.6: Laura Moisă marchează și ea, tot ce am avut pe poartă a fost gol, 5-3, început ofensiv promițător!

Min.5: Neagu dă gol din 7 metri, dar apoi Grbici marchează de la 9 metri, în inferioritate numerică pentru rivalele noastre..

Min.4: 3-2 pentru fetele noastre, Florică începe și ea bine. Avem acum și 7 metri cu eliminare, e prima eliminare de 2 minute din meci!

Min.2: Neagu pasă de la 9 metri, preia Pintea și gol simplu, 2-1!

Min.2: Grbici marchează și ea, un gol ușor deasupra lui Perianu, trebuie să fim mai atente în apărare!

Min.1: Începem bine, gol Buceschi, avem un start promițător, cu mult curaj.

ÎNCEPE PARTIDA!

16.57: Se aude acum și imnul României, Deșteaptă-te, române!

16.56: Se intonează imnul de stat al Muntenegrului.

16.55: Avem primele imagini de la Podgorica, sunt prezentate jucătoarele ambelor formații.

România joacă ultima carte la turneul preolimpic de calificare la JO 2021, duminică de la 17 chiar cu țara gazdă Muntenegru, într-un meci desfășurat la Podgorica.

În grupa din care facem noi parte, alături de Muntengru și Norvegia, lucrurile sunt acum extrem de complicate.

România, învinsă de Norvegia la Turneul Preolimpic de handbal feminin. Duminică avem meciul decisiv

După primele două meciuri, nimic nu este încă stabilit, nici măcar o singură formație nu și-a asigurat biletele pentru Japonia. După Muntenegru - Norvegia 28-23 și Norvegia - România 29-24, lucrurile stau în felul următor în clasament:

1. Muntenegru 1 meci, 28-23 golaveraj, 2 puncte
  2. Norvegia 2 meciuri, 52-52 golaveraj, 2 puncte
  3. România 1 meci, 24-29 golaveraj, 0 puncte

Pentru a ne califica la Jocurile Olimpice, avem nevoie obligatoriu de victorie, iar criteriul de departajare în cazul unui succes va fi golaverajul.

Highlights | Romania vs Norway | Preliminary Round | Women's EHF EURO 2020

Așadar, România are nevoie de o victorie la cel puțin 5 goluri.

Partida va fi televizată pe PrimaTV.

Norvegiencele acuză o posibilă înțelegere între România și Muntenegru înainte de meciul decisiv pentru calificarea la Olimpiadă

Singurul scenariu prin care România și Muntenegru s-ar putea califica împreună la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Cum explică selecționerul Adi Vasile eșecul României în fața Norvegiei de la Turneul Preolimpic