Sofia Kenin o învinge clar pe Irina Bara la Roland Garros

Sofia Kenin s-a impus destul de lejer în meciul din turul III de la Roland Garros în compania româncei Irina Bara, meci disputat pe arena centrală Philippe Chatrier.

Scorul a fost 6-2, 6-0, după o oră și 14 minute, un scor poate mincinos, după un joc în care Irina s-a bătut pentru fiecare minge.

Partida a fost decisă de experiența superioară a lui Kenin la înalt nivel, vorbim totuși de favorita 4 și de campioana din acest an de la Australian Open.

Românca a început foarte bine la Paris, a condus cu 2-0 pe tabelă, însă a urmat o serie imparabilă a americancei, o serie care nu a fost câștigată totuși atât de lejer, căci în 6 game-uri la rand am avut o luptă pe muchie de cuțit, cu multiple egalități și avantaje.

Locul 6 mondial WTA trece așadar fără mari emoții în optimi de finală la Roland Garros, acolo unde o va întâlni pe învingătoarea meciului următor, Patricia Țig versus Fiona Ferro, meci care va fi de asemenea LIVE pe SpotMedia.ro, după ora 16.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL de meci, fără dubii, 6-2, 6-0 pentru Kenin, cap de serie 4 aici la Paris.

15.45: Și vine și 5-0, după doar o oră și un minut, va servi imediat pentru meci atleta din SUA.

15.44: 4-0, nimic de făcut azi, Bara totuși a jucat onorabil în fața locului 6 mondial.

15.40: Bara mai pierde un break, nu pare să mai aibă nicio soluție în fața jocului ferm al lui Kenin.

15.36: 2-0, încă un game lung, cu multe egalități și avantaje, deopotrivă, ca în toate ultimele 6 game-uri. Irina a avut mingi de game în 5 din aceste ultime 6 puncte..

15.27: Șapte game-uri la rând făcute de Kenin, nu reușește deloc să rupă seria românca, se vede experiența superioară a Sofiei la acest nivel.

15.21: 6-2 Kenin, Irina a pierdut total controlul după acel debut frumos cu 2-0 în primele minute.

15.14: Face un nou break Kenin acum, deși Irina a condus clar în game cu 40-0. O cădere inexplicabilă poate a sportivei noastre..

15.09: Își ține serviciul Kenin, deși Irina a avut o minge de rebreak, păcat, ar fi putut să fie mai ofensivă la acel moment, să intre mai mult în teren.

15.03: Kenin face al treilea punct la rând, 3-2, un break perfect făcut de sportiva din SUA, foarte bun reverul său astăzi.

14:57 - Sofia Kenin nu are probleme în acest game la serviciu și egalează la doi.

14:52 - Sofia Kenin face rebreak și scorul este 2-1.

14:49 - Irina e foarte precisă și face break! 2-0 și un început perfect de meci!

14:46 - Irina începe excelent meciul și își face serviciul fără probleme.

14:43 - A început meciul!

14:41 - Irina servește prima în acest meci!

Irina Bara ocupă locul 142 în clasamentul WTA, iar Sofia Kenin este pe 6.

Singura întâlnire precedentă a avut loc în 2018 și a fost câștigată de Kenin în trei seturi.