Simona Halep și-a aflat prima adversară la Birmingham, iar meciul este programat luni

Fostul lider mondial WTA Simona Halep, locul 20 mondial acum, și-a aflat duminică seara prima adversară de la turneul de la Birmingham, primul său turneu pe iarbă din 2022.

Halep o va înfrunta pe ucraineanca Lesya Tsurenko (33 de ani, locul 116 WTA). Aceasta vine din calificări, unde a trecut de Emily Appleton (6-4, 6-4) și Fernanda Contreras Gomez (6-4, 6-2).

Este a noua partidă directă din Halep și Tsurenko, iar sportiva noastră a reușit să câștige toate partidele, având doar un singur set pierdut chiar, în 2014, la Wimbledon.

Partida a și fost deja programată de organizatori pentru luni, 13 iunie, în jurul orei 17, pe arena centrală din Birmingham.

Simona, cap de serie 2 aici, evoluează pentru a doua oară în carieră la Birmingham, după ediția din 2015, când a fost eliminată în sferturi de Kiki Mladenovici.

Partida va fi televizată pe DigiSport și va fi LIVE text pe SpotMedia.ro.

De asemenea, și Gabi Ruse va debuta luni la Birmingham, urmând să dispute meciul cu Qiang Wang în jurul orei 18.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!