Inter Milano se califică în finala Ligii Campionilor

Inter Milano este prima finalistă a Ligii Campionilor după ce a câștigat și în retur cu AC Milan, scor 1-0. În prima manșă, Inter s-a impus cu 2-0.

Partida de la Milano a avut un ritm alert, iar ocaziile au început să apară la ambele porți încă din primele minute. AC Milan a fost imprecisă la finalizare, iar la pauză scorul a fost egal, 0-0.

Pe final de meci, AC Milan a fost tot mai imprecisă, în timp ce Inter a pedepsit-o cu reușita din minutul 74, semnată de Lautaro Martinez, cu un șut la colțul scurt.

Inter Milano ajunge astfel în prima finală de Liga Campionilor după cea câștigată în 2010 cu Bayern Munchen. O va întâlni în finală pe învingătoarea dintre Manchester City și Real Madrid, meci programat miercuri. În tur, scorul a fost 1-1.

Pentru Inter, aceasta a fost a patra victorie la rând cu AC Milan din 2023.

INTER - AC MILAN 1-0

90+3 - Final de meci!

87 - Finalul meciului e liniștit, Inter se pregătește să sărbătorească o calificare în finală.

78 - Inter e din nou aproape de gol, dar Maignan blochează șutul lui Martinez.

74 - GOL INTER! Lautaro Martinez preia în 8 metri, trage pe colțul scurt și deschide scorul!

69 - Rafa Leao reia cu capul, dar mingea ajunge în brațele portarului.

66 - Schimbări Inter: Gosens și Lukaku intră în locul lui Dimarco și Dzeko.

64 - Schimbare AC Milan: Kalului intră în locul lui Thiaw.

55 - Thiaw vede cartonașul galben.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

39 - Ocazie bună pentru Inter, Dzeko trimite cu capul, dar Maignan apără extraordinar.

38 - Leao pătrunde periculos în careu, dar șutul său trece milimetric pe lângă bară.

35 - AC Milan se apropie de poarta lui Inter tot mai des. Giroud încearcă să facă diferență în duelurile aeriene.

21 - AC Milan are posesia în startul meciului, dar Inter se apără bine momentan.

11 - Onana intervine extraordinar și reține după o acțiune periculoasă a lui Brahim Diaz.

10 - Darmian respinge excelent o minge recentrată periculos de Giroud.

5 - Theo Hernandez trage puternic din afara careului peste poartă.

4 - Dzeko trage puternic în portar, dar se fluieră fault în atac.

Info:

Inter Milano: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - Martinez, Dzeko

AC Milan: Maignan - Calabria, Thiaw, Tomori, Hernandez - Tonali, Krunic - Messias, Diaz, Leao - Giroud

În tur, Inter a câștigat cu 2-0 și este favorită clară.

Partida e televizată de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Manchester City și Real Madrid, miercuri. Meciul începe de la 1-1.