Prima reacție a lui Adrian Mutu după calificarea naționalei de tineret la EURO 2021

Adrian Mutu a oferit prima reacție după calificarea naționalei de tineret a României la Campionatul European de anul viitor.

Selecționerul reprezentativei de tineret spune că România a dominat în totalitate Danemarca și ar fi fost nemeritat să rateze calificarea din cauza unei greșeli de arbitraj.

2021 vine cu discounturi de până la 50% la principalele categorii de produse și servicii de care afacerea ta are nevoie. Obține oferta AICI!

"E o generație de excepție, sunt fotbaliști extraordinari. Trebuie să-i mulțumim și lui Mirel, a adus 10 puncte la aceasta calificare. Ne-a ajutat și Bosnia, arbitrul nu ne-a ajutat. Era păcat să pierdem calificarea cu două penalty-uri inventate: în Ucraina, apoi astăzi. Am dominat Danemarca de la un capăt la altul. I-am surprins tactic. Baieții au jucat foarte bine. Baieții merită felicitați, și cei care au fost aici, și ceilalti care n-au fost aici", a spus Mutu la ProX.

Mutu a vorbit și despre ultimele minute ale meciului, în care ambele naționale au tras de timp.

"N-avea rost sa riscăm, îi așteptam să iasă ca să putem să-i deschidem, stăteau pe două linii", a conchis Mutu.

Vezi: România s-a calificat la Campionatul European de tineret de anul viitor

Echipa națională de tineret a României s-a calificat, marți seară, la Campionatul European programat anul viitor în Ungaria și Slovenia.

„Tricolorii mici” au terminat la egalitate, scor 1-1, cu Danmerca și și-au asigurat biletele pentru turneul final de pe poziția a doua în Grupa a 8-a a preliminariilor.

Nordicii au deschis scorul prin Laursen, în minutul 50, dintr-un penalti controversat, în timp ce reușita noastră i-a aparținut lui Costache, în minutul 72.

Din minutul 58, danezii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Laursen.

România U21 merge pentru a doua oară consecutiv la EURO, după ce anul trecut a atins semifinalele la turneul final din Italia și San Marino.