România s-a calificat la Campionatul European de tineret de anul viitor

Echipa națională de tineret a României s-a calificat, marți seară, la Campionatul European programat anul viitor în Ungaria și Slovenia.

„Tricolorii mici” au terminat la egalitate, scor 1-1, cu Danmerca și și-au asigurat biletele pentru turneul final de pe poziția a doua în Grupa a 8-a a preliminariilor.

Nordicii au deschis scorul prin Laursen, în minutul 50, dintr-un penalti controversat, în timp ce reușita noastră i-a aparținut lui Costache, în minutul 72.

Din minutul 58, danezii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Laursen.

Băieții lui Mutu au controlat întâlnirea de la Ploiești, dar au fost aproape să piardă meciul.

Selecționerul a început meciul într-un sistem 4-3-3, cu Ianis Hagi căpitan, iar "tricolorii mici" au dominat prima repriză, însă n-au găsit calea spre gol, Costache și Mățan irosind ocazii importante.

Pauza a venit cu 0-0 pe tabelă, dar vestea bună a venit din Bosnia și Herțegovina, unde Belgia a fost învinsă, iar România avea și optiunea egalului.

Imediat după pauză, golul a picat, dar în poarta noastră! A marcat Laursen, în minutul 50, dintr-un penalti care n-a fost la o intervenție în afara careului a lui Pașcanu.

Peste 8 minute, arbitrul georgian a dat în compensație un cartonaș roșu pentru Hausner, la un fault la care putea nici galben să nu acorde.

Egalarea a picat în minutul 72, când Costache a finalizat din câțiva metri la o centrare a lui Moruțan, venită după un șut în bară al lui Olaru.

Finalul a fost unul rușinos, cu o tragere de timp cum nici în Liga a 4-a nu vezi, dar la care danezii au fost complici.

România U21 merge pentru a doua oară consecutiv la EURO, după ce anul trecut a atins semifinalele la turneul final din Italia și San Marino.

România U21 merge la EURO 2021! ???????????? bit.ly/U21-EURO2021

Posted by Echipa națională de fotbal a României on Tuesday, November 17, 2020

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre reprezentativele de tineret ale României și Danemarcei, din preliminariile pentru Campionatul European de anul viitor.

România - Danemarca 1-1 (Costache '72 / Laursen '50 - penalti)

min.90+4 - FINALUL MECIULUI! ROMÂNIA MERGE LA EURO U21 2021!

min.90 - Patru minute de prelungiri, dar pentru ce? Sunt vreo 8 minute de când nu se mai joacă absolut nimic!

min.89 - Naționala României pasează la mijlocul terenului, iar danezii nu încearcă deloc să recupereze mingea... Scene incredibile la Ploiești!

min.85 - Tragem de timp în acest final de meci, dar nici danezii nu par deranjați.

min.77 - Ce ocazie! Boboc si Cârnaț trec pe lângă gol la o centrare a lui Ianis Hagi.

min.76 - Schimbare în tabăra noastră: iese Costache, intră Cârnaț.

min.76 - Mățan trimite în plasa laterală.

INFO: La acest scor, România este calificată la Campionatul European de tineret de anul viitor.

min.72 - GOOOL ROMÂNIA !!! Costache trimite mingea în poartă dintr-o pasă a lui Moruțan, venită după ce Olaru a trimis mingea în bară !!!

min.70 - Marin șutează de la marginea careului, dar pe centru, iar Christensen reține fără emoții.

min.70 - Adrian Mutu n-a făcut nicio schimbare până-n acest minut.

min.65 - Costache nu ajunge de puțin la o pasă a lui Olaru...

INFO: O decizie aspră a arbitrului georgian, dată parcă în compensație pentru penaltiul inventat.

min.58 - Cartonaș roșu pentru Hausner! Fotbalistul nordicilor l-a oprit prin fault pe Mățan și a văzut direct cartonașul roșu!

min.55 - Costache înscrie, dar golul este anulat pentru offside.

INFO: La acest scor, "tricolorii" sunt în afara locurilor care duc la EURO U21 2021.

min.50 - GOL DANEMARCA !!! Laursen înscrie de la 11 metri !!!

INFO: La reluări se observă că faultul a fost mult în afara careului...

min.49 - Penalti pentru Danemarca! Arbitrul georgian acordă un penalti după o intervenție a lui Pașcanu!

ora 21:31 - Startul reprize secunde

INFO: Belgia a pierdut în Bosnia și Herțegovina, iar România merge la turneul final și cu un rezultat de egalitate contra Danemarcei.

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.35 - "Tricolorii mici" n-au mai reușit să se apropie periculos de poarta nordicilor în ultimele 10 minute.

min.24 - Ce ocazie! Din 2-3 metri, Mățan nu reușește sa-l învingă pe Christensen!

min.22 - Ciobotariu reia din "foarfecă", dar mingea se duce în plasa laterală.

INFO: Belgia U21 este condusa cu 3-1 în Bosnia și Herțegovina, iar asta înseamnă că naționala noastră merge la EURO și cu un rezultat de egalitate în această seară, nu doar cu o victorie.

min.14 - Mățăn cade în careu după un duel cu un adversar, cere penalti, însă arbitrul georgian lasă jocul să continue.

min,11 - Costache primește într-o poziție bună, dar este blocat de portarul danez. O nouă ocazie bună pentru "tricolorii mici"!

min.3 - Ianis îl vede excelent în centrul careului pe Olaru, dar șutul acestuia e slab! Ce ocazie am irosit!

20:30 - STARTUL MECIULUI

Meciul se joacă pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești.

"Tricolorii mici" au nevoie de victorie pentru a se califica la Europeanul ce va avea loc în Ungaria și Slovenia.

ECHIPELE:

ROMÂNIA U21: 1. Vlad – 2. Boboc, 4. Pașcanu, 15. Ciobotariu, 19. Haruț – 9. Moruțan, 14. Marin, 22. Olaru – 10. Hagi-cpt., 21. Costache, 20. Mățan.
Selecționer: Adrian Mutu

Rezerve: 12. Aioani – 3. Opruț, 5. Itu, 6. Simion, 7. Carnat, 8. Casap, 11. Cîmpanu, 16. Petrila, 18. Vlădoiu.

DANEMARCA U21: 1. Christensen – 2. Sery, 5. Nelsson-cpt., 4. Bech, 3. Klitten – 9. Laursen, 20. Kofod Andersen, 8. Nartey – 7. Isaksen, 10. Jensen, 15. Lindstrom.
Selecționer: Albert Capellas

Rezerve: 16. Hermansen – 6. Daramy, 11. Holse, 12. Madsen, 13. Dyhr, 14. Frederiksen, 17. Nielsen, 18. Torp, 19. Hausner.