O nouă surpriză la Australian Open, după un meci de aproape cinci ore

O nouă surpriză la Australian Open, după un meci de aproape cinci ore

Adrian Mannarino (69 ATP) a produs încă o surpriză vineri la Melbourne, în runda a treia a turneului Australian Open, prin victoria cu 7-6 (4), 6-7 (4), 7-5, 6-4, în faţa rusului Aslan Karaţev (15 ATP, favorit nr. 18).

Partida a durat aproape cinci ore, setul trei disputându-se timp de o oră şi 20 de minute. Cei doi jucători au făcut „risipă” de aşi, francezul reuşind 11, iar rusul 16.

Mannarino eliminase în runda anterioară un alt favorit, polonezul Hubert Hurkacz, cap de serie numărul 10, cu 6-4, 6-2, 6-3.

ADVERTISING

Misiunea francezului va fi însă una extrem de grea în optimi, unde va da peste unul dintre marii favoriţi, spaniolul Rafael Nadal (5 ATP, cap de serie nr. 6).

Alte rezultate înregistrate vineri la Melbourne în turul 3 al probei masculine de simplu:

Miomir Kecmanovic (Serbia) - Lorenzo Sonego (Italia/N.25) 6-4, 6-7 (8/10), 6-2, 7-5
Gael Monfils (Franţa/N.17) - Christian Garin (Chile/N.16) 7-6 (7/4), 6-1, 6-3
Pablo Carreno (Spania/N.19) - Sebastian Korda (SUA) 6-4, 7-5, 6-7 (6/8), 6-3
Matteo Berrettini (Italia/N.7) - Carlos Alcaraz (Spania/N.31) 6-2, 7-6 (7/3), 4-6, 2-6, 7-6 (10/5)
Alexander Zverev (Germania/N.3) - Radu Albot (Republica Moldova) 6-3, 6-4, 6-4
Denis Shapovalov (Canada/N.14) - Reilly Opelka (SUA/N.23) 7-6 (7/4), 4-6, 6-3, 6-4
Rafael Nadal (Spania/N.6) - Karen Hacianov (Rusia/N.28) 6-3, 6-2, 3-6, 6-1

ADVERTISING
PROGRAM ȘI REZULTATE

FAZA GRUPELOR

14 iunie

15 iunie

16 iunie

17 iunie

18 iunie

19 iunie

20 iunie

21 iunie

22 iunie

23 iunie

24 iunie

25 iunie

  • Grupa D: Țările de Jos – Austria (Berlin, 19:00)
  • Grupa D: Franța – Polonia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa C: Anglia – Slovenia (Koln, 22:00)
  • Grupa C: Danemarca – Serbia (Munchen, 22:00)

26 iunie

  • Grupa E: Slovacia – România (Frankfurt, 19:00)
  • Grupa E: Ucraina – Belgia (Stuttgart, 19:00)
  • Grupa F: Cehia – Turcia (Hamburg, 22:00)
  • Grupa F: Georgia – Portugalia (Gelsenkirchen, 22:00)

OPTIMI DE FINALĂ

29 iunie

  • Meci 38 2A – 2B (Berlin, 19:00)
  • Meci 37 1A – 2C (Dortmund, 22:00)

30 iunie

  • Meci 40 1C – 3D/E/F (Gelsenkirchen, 19:00)
  • Meci 39 1B – 3A/D/E/F (Koln, 22:00)

1 iulie

  • Meci 42 2D – 2E (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 41 1F – 3A/B/C (Frankfurt, 22:00)

2 iulie

  • Meci 43 1E – 3A/B/C/D (Munchen, 19:00)
  • Meci 44 1D – 2F (Leipzig, 22:00)

SFERTURI DE FINALĂ

5 iulie

  • Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Câștigătoare meci 41 – Câștigătoare meci42 (Hamburg, 22:00)

6 iulie

  • Meci 48 Câștigătoare meci 40 – Câștigătoare meci 38 (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Câștigătoare meci 43 – Câștigătoare meci 44 (Berlin, 22:00)

SEMIFINALE

9 iulie

  • Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

10 iulie

  • Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

Zile de pauză pe 11, 12 și 13 iulie

FINALA EURO 2024

14 iulie

  • Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)

În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇