Norvegia este, din nou, campioană europeană la handbal feminin

Norvegia a devenit, așa cum era de așteptat, campioana europeană la handbal feminin, însă după o finală deloc ușoară în fața Franței, campioana Europei en-titre, meci disputat în Danemarca, la Herning.

Nordicele s-au impus cu scorul de 22-20, după ce au condus cu 14-10 la pauză. Franțuzoaicele au câștigat manșa secundă cu 10-8, au fost aproape de revenire, era 18-18 scorul în minutul 52, dar scandinavele au fost clar mai bune.

Preview | France vs Norway | Final | Women's EHF EURO 2020/21

Norvegia era încă de la start marea favorită a turneului. S-a desprins la 5 goluri încă de la jumătatea primei reprize, dar cele două time-out-uri cerute de antrenorul Krumbholz au mai tăiat din elanul nordicelor.

În partea secundă, portărița Darleux a făcut minuni, Franța a și condus pentru scurt timp în ultimele 10 minute, dar Nora Mork a ieșit la rampă cu acțiunile sale individuale.

Norvegia e de 8 ori campioană europeană la handbal, țara cea mai prolifică la acest capitol, de trei ori campioană mondială și de două ori campioană olimpică.

În finala mică, Croația a dispus surprinzător de Danemarca, scor 25-19.