Naomi Osaka a trăit periculos la US Open

Naomi Osaka s-a calificat cu emoții în turul 2 de la US Open.

Tenismena niponă a avut nevoie de set decisiv pentru a o învinge pe compatrioata Misaki Doi (81 WTA), scor 6-2, 5-7, 6-2.

Partida a durat două ore și 4 minute, iar în setul secund Osaka a redus nivelul și a avut nevoie să intre în decisiv pentru a câștiga.

Osaka a fost ajutată însă de primul serviciu, cu un procentaj de 76% al punctelor câștigate. În schimb, Doi a convertit doar două din cele 8 mingi de break avute.

"A fost foarte dificil și mă așteptam deoarece știam că este o adversară dificilă. Știam că ar putea fi un meci foarte lung, acum trebuie să văd cum mă simt mâine", a spus Osaka după meci.

Într-un alt meci din primul tur, marea speranță Coco Gauff a fost eliminată de Anastasija Sevastova (45 WTA) cu 6-3, 5-7, 6-4.