Simona Halep a debutat cu dreptul la Kremlin Cup 2021

Simona Halep s-a calificat, marți, în turul doi al turneului Kremlin Cup de la Moscova.

6-1, 6-4 a fost scorul cu care Simona a învins-o în runda inaugurală pe Anastasia Potapova (locul 68 WTA), după un joc de o oră și jumătate.

În turul următor, tenismena noastră, ajunsă pe locul 19 în clasamentul WTA, o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Veronika Kudermetova și Oksana Selekhmeteva.

Sportiva noastră s-a impus în două seturi și la un scor care duce cu gândul la un meci facil, dar n-a fost vorba de așa ceva.

Tânăra sportivă din Rusia a oferit un joc solid și a pus-o în mai multe rânduri la încercare pe Simona, într-un scenariu asemănător cu cel de la precedenta confruntare directă, de la Gippsland Trophy 2021, unde sportiva noastră s-a impus de asemenea în două seturi.

O victorie și o prestanță bună pentru Simona, pentru care va urma, cel mai probabil, o confruntare cu Veronika Kudermetova (locul 32 WTA).

Meciul din optimi ar trebui să aibă loc joi, la o oră ce va fi anunțată ulterior de organizatori.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, evoluția meciului dintre Simona Halep și Anastasia Potapova, din primul tur al turneului Kremlin Cup de la Moscova:

Simona Halep - Anastasia Potapova 6-1, 6-4

GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP, după trei mingi de break salvate.

Simona reușește breakul la momentul oportun și urmează să servească pentru câștigarea meciului.

Game Simona și avem egalitate la 4.

Trei game-uri consecutive pentru Potapova, care revine de la 1-3 și conduce acum cu 4-3 în acest set doi.

Rusoaica aflată pe locul 68 în clasamentul WTA leagă două game-uri la rând și egalează la 3.

Game la 0 pentru Anastasia Potapova, primul ei game izbutit cu serviciul.

Game Simona, iar sportiva română este la doar trei game-uri distanță de câștigarea meciului.

INFO: Câștigătoarea acestui meci o va întâlni în runda următoare pe învingătoarea partidei dintre Veronika Kudermetova și Oksana Selekhmeteva.

Simona continuă să se impună pe serviciul rusoaicei și conduce cu 2-1 în acest act secund.

Anastasia Potapova reușește breakul si pune capăt seriei Simonei de 5 game-uri câștigate consecutiv.

Tenismena noastră începe setul doi cu un break. Rusoaica nu a reușit până acum să-și câștige serviciul.

Simona Halep câștigă categoric primul set, cu 6-1, după 39 de minute.

Al treilea break consecutiv izbutit de Simona, care va servi pentru câștigarea primului set.

Simona salvează o minge de break și apoi se distanțează la 4-1.

Un nou break în contul Simonei, după un game lung.

Rusoaica izbutește rebreakul.

Break reușit de sportiva noastră în acest start de joc.

Simona își trece în cont primul game al meciului.

ora 16:41 - A început meciul.

Jocul este televizat de postul Digi Sport 2.

Simona Halep ocupă locul 19 în clasamentul WTA, în timp ce adversara ei din Rusia se află pe poziția a 68-a.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, la începutul acestui an, la Gippsland Trophy, când Simona s-a impus în două seturi, cu 6-4, 6-4.

Kremlin Cup 2021 face parte din categoria WTA 500 și se desfășoară în perioada 18-24 octombrie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!