România se împiedică de Islanda și se îndepărtează serios de barajul pentru Cupa Mondială

Echipa națională a României a făcut un mare pas înapoi în cursa către barajul pentru Cupa Mondială din 2022 după ce a remizat pe teren propriu cu Islanda, scor 0-0, în penultimul meci din grupa J.

România avea nevoie de o victorie pentru a fi calificată în proporție de 99% la baraj, ținând cont că în ultima etapă vom întâlni Liechtenstein, dar jucătorii lui Rădoi au eșuat din nou.

În partida cu Islanda am avut o posesie covârșitoare, însă ne-a lipsit golul, ținând cont că Rădoi l-a titularizat pe Denis Alibec, un atacant care nu a mai marcat de mai bine de două luni.

Islandezii au avut prima șansă de a marca, în timp ce prima ocazie a noastră a venit în minutul 22, când Toșca a reluat cu capul pe spate dintr-un metru, peste poartă.

Nedelcearu a ratat și el o șansă bună în minutul 31, islandezii au fost și ei periculoși prin Gudmundsson, iar cu patru minute înainte de pauză Alibec a ratat din careu după o cursă de peste 60 de metri.

În partea secundă, Răzvan Marin și Alibec au ratat noi șanse importante, în timp ce finalul de meci a fost moale, iar echipa noastră nu a putut să marcheze golul victoriei, chiar dacă Ianis Hagi a lovit bara în minutul 85.

În aceste condiții, nu mai suntem deloc la mâna noastră, ci avem nevoie ca Islanda să încurce Macedonia de Nord în ultima etapă.

Pentru a se califica la barajul pentru Cupa Mondială din 2022, echipa noastră trebuie să câștige meciul cu Liechtenstein, iar Macedonia de Nord să nu învingă Islanda.

ROMÂNIA - ISLANDA 0-0

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

86 - Pușcaș intră în locul lui Cicâldău.

85 - Ce ocazie! Ianis trage pe jos cu piciorul drept, dar mingea lovește bara laterală!

79 - Maxim trage puternic, mingea e deviată în corner.

76 - Schimbare România: Maxim intră în locul lui Tănase.

76 - Bancu reia din foarfecă mult pe lângă poartă.

73 - Echipa noastră are posesia! Bancu centrează din stângă, dar Ivan nu ajunge la minge!

68 - Schimbări România: Bancu, Ivan și Moruțan intră în locul lui Toșca, Alibec și Stanciu.

66 - Stanciu cade în careu și cere penalti, dar jocul continuă.

59 - Rațiu vede cartonașul galben și va fi suspendat cu Liechtenstein.

57 - Ocazie bună pentru islandezi, dar Ianis respinge de pe linia porții!

53 - Ianis îl lasă singur cu portarul pe Alibec, dar acesta trage modest în brațele portarului!

52 - Răzvan Marin trage în blocaj din marginea careului după o acțiune prelungită de atac!

50 - Corner pentru islandezi, dar Ianis respinge cu capul de la prima bară.

46 - Se reia meciul!

45 - Pauză.

45 - Johannesson vede cartonașul galben.

44 - Ianis trage puternic pe jos din afara careului, mingea e prinsă de portar.

41 - Alibec pătrunde în forță spre poarta adversă după o cursă din propria jumătate, dar șutul său e slab în portar!

40 - Ce ocazie! Gudmundsson trage puțin alături din centrul careului, mingea fiind deviată în corner.

39 - Ianis reia cu capul după o acțiune prelungită de atac, dar trimite mult pe lângă.

38 - Combinație superbă a jucătorilor noștri, mingea ajunge în careu la Marin, dar șutul acestuia este foarte moale!

31 - Ocazie mare pentru România! Mingea e respinsă de pe linie după un carambol!

31 - Alibec trage din marginea careului, mingea e deviată în corner.

26 - Rațiu încearcă o pătrundere în dreaptă, dar scapă mingea în aut.

22 - Tănase deviază periculos cu capul după un corner, dar Toșca dă peste poartă incredibil dintr-un metru!

18 - Stanciu trage cu stângul de la 20 de metri direct în brațele portarului.

16 - Schimbare Islanda: Thorarinsson intră în locul lui Skulason.

14 - Toșca primește bine în careu, dar centrează direct la adversar.

11 - Ocazie mare pentru islandezi! Corner și mingea ajunge la 6 metri, dar Bjarnason trage mult peste poartă dintr-o poziție ideală.

10 - Stanciu trage mult peste poartă de la 28 de metri.

10 - Marin bate cornerul, mingea e respinsă fără probleme de portarul islandezilor.

9 - Denis Alibec centrează din partea stângă și avem un corner.

6 - Corner pentru nordici, dar reușim să recuperăm rapid posesia.

4 - Pasă în diagonală către Ianis, dar mingea nu ajunge la fotbalistul lui Rangers.

2 - Începem în atac și ne-am instalat în jumătatea adversă din startul meciului.

Info:

România: Niță - Rațiu, Chiricheș, Nedelcearu, Toșca - Cicâldău, Marin, Stanciu - Ianis Hagi, Alibec, Tănase

Rezerve: Vlad, Aioani, Manea, Pușcaș, Maxim, Bancu, Burcă, Nedelcu, Rus, Man, Moruțan, Ivan

Islanda: Olafsson - Sampsted, Bjarnason, Gretarsson, Skulason - Johannesson, B. Bjarnason, Thordarsson - Gudmundsson, Gudjohnsen, Thorsteinsson

Rezerve: Runarsson, Gunnarsson, Saevarsson, Thorarinsson, Thrandarson, Olafsson, Leifsson, Baldursson, Ellertsson, Helgason, Traustason, A. Gudjohnsen.

Într-un alt meci din grupa României, Macedonia de Nord a învins Armenia în deplasare cu 5-0. În acest moment, România este pe locul 3, cu 13 puncte, două sub Macedonia de Nord. Armenia este pe 4, cu 12 puncte, și pare ieșită din calcule ținând cont că în ultima etapă are cu Germania.