Jocurile Olimpice 2021: Rezultatele de miercuri ale românilor - am luat două medalii și ne-am calificat în patru finale

Sportivii români prezenți la Jocurile Olimpice de la Tokio au obținut o medalie de aur și un argint la canotaj. De asemenea, ne-am mai calificat în patru finale – trei la canotaj și una la înot.

Ziua a început excelent pentru România, cu primul aur de la Tokio, câștigat de Simona Radis și Ancuta Bodnar la dublu vâsle feminin, cu un nou record olimpic.

Apoi, la câteva minute distanță, echipajul format din Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu și Cosmin Pascari a adus medalia de argint la patru rame masculin.

La canotaj ne-am mai calificat astăzi în trei finale:

Dublu vâsle feminin, categoria ușoară, prin Ionela Lehaci și Geanina Beleagă. Finala va fi joi, de la ora 04:10.

Dublu rame masculin, prin Marius Cozmiuc și Ciprian Tănasă. Finala va fi joi, de la ora 03:18.

Echipajul de 8+1 feminin, format din Maria-Magdalena Rusu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu și Daniela Druncea. Finala vă fi vineri, de la ora 04:05.

De asemenea, tot astăzi ne-am mai calificat într-o finală la 100 de metri liber, prin David Popovici, care a obținut al cincilea timp. Finala va fi joi, de la ora 05:37.

Evoluția românilor:

13:30 - Robert Glință s-a clasat pe locul 3 în serii la 200 de metri spate, cu timpul 1:59.18 și ratează calificarea în semifinale.

13:13 - Bianca Costea a terminat în serii la 100 m liber cu timpul 56.35, pe locul 5, dar ratează prezența în semifinale.

11:31 - Maria Claudia Nechita e eliminată în sferturile de finală la categoria 57kg de japoneza Sena Irie, scor 3-2.

10:50 - Mădălina Amăistroaie e eliminată în primul tur la tir cu arcul în proba individual feminin, după ce a pierdut meciul cu Xiaoqing Long (China), scor 2-6.

07:05 - Echipajul 8+1 masculin a terminat pe locul 5 în recalificări și ratează prezența în finală.

06:45 - Echipajul 8+1 al României a câștigat recalificarea si merge în finala programată vineri, de la ora 04:05. România a terminat cu timpul 5:52.99 și a stabilit un nou record mondial. Echipajul nostru e format din Maria-Magdalena Rusu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu și Daniela Druncea.

06:40 - Adriana Ailincăi și Iuliana Buhuș au ratat finala A de la dublu rame feminin, după ce au terminat pe locul 4 în semifinale. Ele vor concura în finala B.

06:10 - Marius Cozmiuc și Ciprian Tănasă au câștigat semifinala probei de dublu rame masculin, cu timpul 6:13.51. Finala va avea loc joi, de la ora 03:18.

06:00 - Ionela Lehaci și Geanina Beleagă se califică in finala la dublu vâsle feminin, categoria ușoară. Finala va avea loc joi, de la ora 04:10.

04:34 - David Popovici termină pe locul 4 în prima semifinală de la 100 de metri liber, cu timpul 47.72. După un început mai slab, el a recuperat pe final. El se califică în finală cu al cincilea timp, după rezultatele din semifinala 2! Finala va avea loc joi, de la ora 05:37 (ora României)

04:15 - Argint pentru România la canotaj, patru rame masculin! Băieții noștri încheie fenomenal și au fost chiar aproape de aur!!! 5:43.13 este timpul băieților noștri, la 37 de sutimi de aurul australienilor!

04:14 - Cu 500 de metri rămași, suntem tot pe locul 3! Finalul e incendiar!

04:13 - La jumătatea cursei suntem pe locul trei!

04:11 - La primul punct de control suntem pe locul al doilea!

04:10 - Începe finala A de la patru rame masculin, unde îi avem pe Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu și Cosmin Pascari!

03:45 - Simona Radiș și Ancuța Bodnar primesc medaliile de aur la ceremonia de premiere! Explozie de bucurie la Tokio! Se intonează în premieră imnul României!

03:24 - Aur pentru România!!! Fetele noastre termină pe primul loc prin Simona Radiș și Ancuța Bodnar!!! Fetele noastre au terminat cu timpul 6:41.03, stabilind astfel un nou record olimpic. Pe doi a venit Noua Zeelandă, iar pe trei a fost Olanda.

03:23 - Fetele noastre sunt pe primul loc cu 300 de metri rămași! Ne îndreptăm spre aur!

03:21 - La jumătatea cursei avem un avans de peste 20 de metri în fruntea cursei!

03:20 - După 500 de metri, fetele noastre sunt pe primul loc! Avem șanse mari la aur!

03:18 - A început finala A la dublu vâsle feminin!

03:00 - Mădălina Hegheș, Roxana Anghel, Elena Logofătu și Cristina Popescu au terminat pe locul 3 în finala B la patru rame feminin. Ele încheie așadar la general pe locul 9.

03:00 - La dublu vâsle masculin, Ionuț Prundeanu și Marian Enache încheie pe locul 3 în finala B. Locul la general este 9.