Liga Campionilor: Real Madrid și Manchester City se califică în sferturile de finală. Spectacol pe Santiago Bernabeu

Real Madrid și Manchester City s-au calificat și ele în sferturile de finală din Liga Campionilor.

Real Madrid a ajuns în sferturi după ce a eliminat-o pe PSG. Francezii au câștigat meciul tur cu 1-0, iar în retur scorul a fost 3-1 pentru Real la capătul unei confruntări spectaculoase.

Astfel, Kylian Mbappe a marcat golul de 1-0 în minutul 39, din pasa lui Neymar, iar egalarea a venit în partea secundă, autorul golului fiind Karim Benzema.

Francezul a fost eroul Realului și a mai marcat de două ori. În minutul 76, după o pasă genială a lui Modric, iar apoi imediat la reluarea jocului a înscris din nou și a adus fiesta pe Bernabeu.

În celălalt meci al serii, Manchester City avansează în sferturile de finală după remiza, scor 0-0, cu Sporting Lisabona. Scorul în tur a fost 5-0 pentru britanici.

În sferturile de finală mai sunt calificate Bayern Munchen și FC Liverpool. Celelalte patru echipe se vor decide săptămâna viitoare.