Liga 1: Astra obține cu Sibiul abia a doua victorie din sezon

Astra Giurgiu a învins în deplasarea de la AFC Hermannstadt, scor 1-0 în prima partidă a zilei din Liga 1, în etapa cu numărul 11 a sezonului competițional 2020/2021.

Singurul gol a venit pe final, prin Vali Gheorghe, minutul 83, o fază splendidă, mingea intrând în plasă printre picioarele lui Cristiano.

Ianis Hagi, pentru a treia oară rezervă la Rangers. A evoluat doar un sfert de oră în victoria trupei lui Gerrard

A fost un meci plăcut la Mediaș, chiar dacă temperatura a fost una extrem de mică, deloc propice fotbalului. Multe ocazii au fost la ambele porți, iar Budescu a fost aproape să marcheze un gol senzațional, pe finalul primei părți.

goool! Valentin Gheorghe deschide scorul! Hermannstadt - Astra 0 - 1

Fostul stelist a încercat să surprindă portarul sibienilor cu un șut înşelător din zona de atac, lateral stânga, a formaţiei sale, o execuție care ne-a adus aminte de golul lui Hagi de la CM 1994, cu Columbia.

Este a doua victorie doar în Liga 1 pentru Astra în acest sezon, care rămâne totuși ultima din L1, cu doar 8 puncte. Sibiul e pe locul 12, cu 11 lungimi.

Hermannstadt: Cristiano - Vodă, Viera, I. Stoica, Opruţ - Addae, Romario - Jo, Mustivar, Alhassan - F. Fortes.

Astra: Lazar - H. Sousa, Graovac, Dima, Radunovic - V: Gheorghe, Crepulja, Canadija, Merloi - Azulay, Budescu.

Arbitru: Adrian Cojocaru.

Raul Rusescu, peste Cristiano Ronaldo într-un clasament realizat de presa iberică (Video)