Karolina Pliskova, reacție nervoasă după eliminarea de la US Open

Karolinei Pliskova nu i-a picat deloc bine eliminarea suferită în turul 2 de la US Open.

Deși era principala favorită, Pliskova a fost învinsă de Caroline Garcia. Iar la conferința de presă ea a avut mai multe reacții nervoase la adresa jurnaliștilor.

Mai întâi, Pliskova s-a enervat în momentul în care a fost întrebată ce ar fi putut face diferit.

"Nu știu daca ai văzut meciul, dar în setul secund am avut o minge de set", i-a spus Pliskova jurnalistului.

Apoi, când un alt jurnalist a întrebat-o de ce a pierdut, Pliskova a reacționat din nou la fel. "Ai văzut meciul sau nu?", a răspuns aceasta.

Jurnalistul în cauză i-a spus că a văzut primul set și finalul meciului, iar Pliskova i-a spus că nu înțelege tenisul.

"Nu știu daca înțelegi tenisul suficient de bine, dar am avut o minge de set în setul secund, care era pe serviciul ei. Nu e ca și cum aș fi condus cu 5-2 și serveam pentru meci. Este diferit. În orice caz, nu cred că am jucat atât de rău. Poate tu ai văzut un alt meci! Cred că ea a jucat un tenis grozav în primul set", a mai spus Pliskova.

Karolina Pliskova și-a văzut spulberat visul de a câștiga primul Grand Slam al carierei, fiind învinsă de Caroline Garcia (50 WTA).

Sportiva din Franța s-a impus în două seturi, scor 6-1, 7-6 (2), după o oră și 35 de minute.