FC Botoșani, eliminată din Europa League

FC Botoșani a fost eliminată, joi seara, din turul doi preliminar al Europa League.

Echipa antrenată de Marius Croitoru a fost învinsă, pe teren propriu, de gruparea macedoneană Shkendija, cu 0-1.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 2, de Ibraimi, care l-a surprins ieșit din poartă pe Pap și l-a învins cu un lob superb.

Moldovenii au căutat golul egalării, dar au fost lipsiți complet de inspirație la finalizare.

Nici măcar eliminarea lui Alimi, din minutul 67, n-au făcut lucrurile mai ușoare pentru FC Botoșani, care l-a pus rar în dificultate pe portarul advers.

Moldovenii dau astfel cu piciorul șansei de a-l aduce pe Jose Mourinho și a lui Tottenham în România.

FC Botoșani - Shkendija 0-1 (Ibraimi '2)

min.90+5 - Finalul meciului!

min.72 - Ce ocazie! Patache reia slab dintr-o poziție bună și goalkkeperul advers respinge!

min.67 - Alimi intră dur asupra lui Rodriguez și vede cel de-al doilea cartonaș galben! FC Botoșani se va afla în superioritate numerică!

min.63 - Krivak îndepărtează din față porții la o reluare a lui Babunski.

ora 19:46 - A început repriza secundă.

min.45+2 - Final de primă repriză.

min.25 - Askovski cade în careu, cere penalti, dar arbitrul indică un fault în atac. La reluări se observă că Botoșani trebuia să primească o lovitură de la 11 metri...

min.2 - GOL SHKENDIJA! Ibraimi îl surprinde pe Pap cu un lob superb din unghi!

ora 18:45 - A început meciul.

Meciul se joacă la Botoșani și este televizat de Digi Sport 1 și Look Plus.

Shkendija a încheiat pe locul 3 în sezonul trecut al primei ligi de fotbal din Macedonia.

ECHIPELE

FC Botoșani: Pap - Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Florescu, Rodriguez, Babunski - Askovski, Dugandzic, Ofosu.
Antrenor: Marius Croitoru.

Shkendija: Zahov - Murati, Krivak, Bejtulai, Pavic - Alimi, Dita - Ahmedi, Totre, Doriev - Ibraimi.
Antrenor: Ernest Gjoka.

Arbitru: Mohammed Al-Hakim (Suedia).