EURO 2024: Remiză spectaculoasă între Croația și Albania

Meciul Croația – Albania, din grupa B a EURO 2024, s-a terminat 2-2, în etapa a doua a fazei grupelor.

Croația și Albania au oferit un meci spectaculos la EURO 2024, în deschiderea etapei a 2-a din faza grupelor.

Albanezii au deschis repede scorul, la fel ca în meciul cu Italia. În minutul 10, Qazim Laci a înscris cu capul, din apropiere, după o centrare din dreapta. Imediat după gol, croații au pornit în căutarea golurilor cu care să obțină primele puncte la Campionatul European.

Kramaric și un autogol al lui Gjasula, în minutele 74 și 76, au făcut 2-1 pentru Croația, iar Modric&Co. au crezut că au scăpat în câștigători, doar că n-a fost așa.

În prelungiri, Gjasula, cel care și-a înscris în proprie poartă, a marcat cu un șut cu stângul din centrul careului, după o centrare din stânga. L-a învins pe Livakovic și a egalat, iar meciul Croația - Albania s-a terminat 2-2.

După două etape scurse din grupa B, Albania și Croația au câte un punct, pe locurile 3, respectiv 4. Spania și Italia conduc grupa, cu câte 3 puncte, dar cu câte un meci mai puțin jucat.