EURO 2024: Turcia învinge Georgia într-un meci cu goluri spectaculoase, în care s-a scris istorie

Turcia a învins, marți, scor 3-1, reprezentativa Georgiei în grupele Campionatului European de fotbal din Germania.

Mert Muldur, în minutul 25, Arda Guler, în minutul 66, și Kerem Akturkoglu, în minutul 90+8, au marcat golurile Turciei, în timp ce Georges Mikautadze, în minutul 32, a punctat pentru Georgia.

Unele dintre goluri au fost spectaculoase, începând cu reușita lui Muldur din minutul 25, când l-a învins pe portarul advers cu un șut violent de la marginea careului. Mikautadze a scris istorie și a marcat primul gol al Georgiei la un turneul final, cu un șut pe jos la colțul scurt din careu.

Arda Guler a trimis o torpilă direct în vinclu, cu stângul, dintr-o poziție ușor laterală, și a devenit cel mai tânăr marcator al Turciei la un turneu final (19 ani).

Kerem Akturkoglu a profitat, în prelungiri, de faptul că portarul Georgiei a urcat în careu la un corner, în speranța egalării, și a înscris ultimul gol al partiei, de la distanță.

În vârstă de doar 19 ani, Arda Guler a fost titular în șapte meciuri în acest sezon pentru club și națională și a reușit să marcheze șapte goluri.