Cornel Dinu contestă folosirea unui jucător de la CFR Cluj în meciul cu Islanda

Fostul mare fotbalist român Cornel Dinu a contestat faptul că Mirel Radoi l-a titularizat pe Ciprian Deac în meciul cu Islanda.

Dinu spune că Deac nu avea ce căuta în meciul cu Islanda, deoarece e un fotbalist limitat.

"Nu ştiu de ce a fost folosit Deac, pentru că e bun pentru campionatul nostru, dar care nu poate face ce e de făcut cu astfel de jucători. Aici e fotbal de mişcare. Peste fundaşul stânga nu a trecut niciodată", a spus Cornel Dinu la Telekom Sport.

Totodată, Dinu a analizat în termeni critici și evoluția României din acest meci.

"Jocul nostru a semănat cu o horă fără sens. Singura situaţie, care spune de la sine totul, a fost la acea fază teribilă, în minutul 58, un arbitru perfect a dat penalty.

Ei puteau face şi 3-0, dar au dat în portar, iar după aceea s-a întors faza şi am reintrat în joc, dar doar ca speranţă. Cunoscând capacitatea lor aeriană, noi am trimis mingi aeriene şi nu cred că am câştigat vreo minge la cap. Impresia din prima repriză a fost dureroasă. Nu se poate ca Islanda să poată face ce vrea, cum a vrut ea", a mai spus Dinu.